Nauka

Szczęśliwe małżeństwo służy zdrowiu

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2011 12:50
Osoby szczęśliwe w małżeństwie mają trzy razy większe szanse na wieloletnie przeżycie po operacji wstawiania bypassów niż ich rówieśnicy stanu wolnego - wynika z pracy publikowanej na łamach pisma "Health Psychology".
Szczęśliwe małżeństwo służy zdrowiu
Foto: (fot. sxc.hu)

Badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Rochester (USA). Obserwowali 225 osób, które w latach 1987-90 przeszły operację pomostowania naczyń wieńcowych (tj. wstawienia bypassów). Wykonuje się ją w celu poprawy ukrwienia mięśnia sercowego u osób, które z powodu miażdżycy mają zwężenia w naczyniach wieńcowych utrudniające przepływ krwi. Operacja polega na utworzeniu dodatkowych połączeń naczyniowych (bypassów) omijających zwężenia.

W rok po wszczepieniu bypassów pacjentów pozostających w związku małżeńskim poproszono o ocenę satysfakcji, jaką z niego czerpią. W analizie uwzględniono znane czynniki mogące wpływać na przeżycie osób chorych na serce jak wiek, płeć, występowanie objawów depresji, palenie papierosów. Okazało się, że 83 proc. kobiet szczęśliwych w małżeństwie ciągle żyło 15 lat po operacji, podczas gdy wśród nieszczęśliwych żon odsetek ten wyniósł 28 proc., a wśród pań samotnych - 27 proc. Wśród mężów zadowolonych ze swojego związku przeżycie po 15 latach wynosiło również 83 proc. Ciekawe było jednak to, że w przypadku panów nawet niezbyt udane małżeństwo było korzystniejsze niż życie samotne. Po 15 latach żyło jeszcze 60 proc. mężów mniej zadowolonych ze związku i 36 proc. nieżonatych mężczyzn.

Jak ocenia współautor pracy prof. Harry Reis, satysfakcja z małżeństwa ma tak duży wpływ na wieloletnie przeżycie pacjentów po wszczepieniu bypassów, jak palenie papierosów, otyłość czy nadciśnienie tętnicze. Jakość związku jest istotna szczególnie w przypadku kobiet, którym nieszczęśliwe małżeństwo nie przynosi korzyści zdrowotnych w porównaniu z życiem samotnym. U mężczyzn zyski zdrowotne rosną wprost proporcjonalnie do satysfakcji ze związku.

Korzystny wpływ współmałżonków na przeżycie takich pacjentów jest prawdopodobnie związany z tym, że zachęcają oni partnera do zachowań prozdrowotnych, jak regularna aktywność fizyczna czy rzucenie palenia, które maja kluczowe znaczenie dla stanu układu sercowo-naczyniowego. Poza tym, satysfakcja ze związku działa też jak czynnik stale motywujący do dbania o siebie.

(ew/pap)

Czytaj także

Chcesz uniknąc zawału serca? Medytuj!

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2011 15:50
Badania kliniczne wykazały, że medytacje transcendentalne zmniejszają aż o 47 proc. ryzyko zawału u osób cierpiących na różnego rodzaju schorzenia kardiologiczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdrowa dieta

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2011 17:27
Liczenie kalorii nie wystarczy, aby dieta była skuteczna. Niektóre składniki stymulują magazynowanie energii w komórkach tłuszczowych, a inne ułatwiają jego spalanie. Zdrowa i bezpieczna dieta musi dostarczać organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Choroby serca i naczyń wieńcowych...

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 12:55
...są najczęstszą przyczyną zgonów oraz jednym z najczęstszych powodów inwalidztwa w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małżeństwo i rozwód powodują tycie

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2011 11:06
Najbardziej tyją, według amerykańskich badaczy, osoby z dwuletnim stażem małżeńskim oraz te, które 2 lata temu się rozwiodły.
rozwiń zwiń