Nauka

Kosmiczna dalekowzroczność

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2011 13:00
Długoterminowe misje kosmiczne nie tylko powodują utratę masy kostnej i mięśniowej, ale mogą także być przyczyną pogorszenia wzroku astronautów.

Świadczą o tym badania przeprowadzone przez oftalmologów z Alaska Native Medical Center w Anchorage i sponsorowane przez NASA. 

Wszystko przez mikrograwitację i przebywanie przez długi czas w tej samej pozycji. W kosmosie traci się miesięcznie około 1 proc. masy kostnej. 

Ciśnienie lub stres

Najnowsze testy przeprowadzone wśród ponad 300 amerykańskich astronautów wykazują jednak, że niemal połowa uczestników długotrwałych misji kosmicznych (sześciomiesięcznych lub dłuższych) doświadcza problemów z widzeniem z bliska podczas lotu oraz przez pewien czas po powrocie na Ziemię. Podobnie dzieje się w przypadku 23 proc. astronautów, którzy przebywali na orbicie krócej niż pół roku. Znacznie mniejszy odsetek badanych doświadcza problemów z widzeniem z daleka (12 proc. uczestników misji, które trwały ponad sześć miesięcy i 6,6 proc. uczestników krótszych misji).

Przyczyną zaburzeń widzenia przy zmniejszonej grawitacji może być zwiększenie ciśnienia płynu mózgowo rdzeniowego oraz płynu otaczającego nerw wzrokowy. Dokładny mechanizm nie jest jednak znany, podobnie jak czas utrzymywania się objawów - zauważa kierujący badaniami dr Tom Mader, którego wnioski opublikowało pismo "Ophthalmology".

Choć ludzie od pół wieku latają w kosmos, do tej pory nikt z nich nie utracił wzroku. U niektórych przebadanych astronautów zaobserwowano natomiast oznaki stresu, na który narażone było oko, m.in. nagromadzenie płynu w okolicy nerwu wzrokowego.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: astronautyka kosmos NASA
Czytaj także

Chip w siatkówce przywraca wzrok

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2010 22:00
Pionierska technika implantu chipa w siatkówce oka umożliwiła trzem niewidomym rozpoznawać kształty i przedmioty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zoperowali oko w 3D

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2011 05:00
W Portugalii przeprowadzono pierwsze na świecie operacje okulistyczne w technice 3D. To wielki krok naprzód - przekonują lekarze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbyt dużo tlenu w oku? Oślepniesz

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2011 06:00
Afroamerykanie mają w oczach za dużo tlenu. Właśnie dlatego zapadają oni na jaskrę częściej od osób razy białej (kaukaskiej) - informuje serwis "EurekAlert".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Balanga na Marsie prawdopodobna

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2011 00:10
NASA zawsze pilnowała, żeby astronauci nie pomagali sobie procentami. Teraz to może się zmienić. Czerwone wino może pomóc w utrzymaniu wysokiej sprawności ciała w stanie nieważkości.
rozwiń zwiń