Osoby chore na astmę, alergie, doznają niezwykłej ulgi w swojej chorobie poprzez naukę oddychania, trening mięśni oddechowych i dzięki przebywaniu w środowisku czystym, o dobrej wilgotności i temperaturze.
– Klimat naszych wyrobisk solnych został już przebadany w 1968 roku. Jego zaletami jest absolutna czystość biologiczna i wysokie stężenie chlorku sodu i innych elementów. Dzięki temu nasz organizm może odpocząć od oddychania powietrzem pełnym spalin i smogu elektronicznego – tłumaczyła dr Małgorzata Szpunar, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w sanatorium w Wieliczce.
W radiowej Jedynce ("Magazyn Medyczny") zaznaczyła, że świetnie w tym miejscu czują się osoby z alergią, w szczególności w okresie wiosennym.
– Przed rozpoczęciem rehabilitacji czy leczenia sanatoryjnego w naszych podziemnych wyrobiskach każdy pacjent przechodzi najpierw badania kwalifikacyjne. Istnieje kilka bezwzględnych przeciwwskazań do leczenia w kopalni, jak: aktywna choroba nowotworowa i ciężka niewydolność krążeniowo-oddechowa – tłumaczyła.
Dodała, że wymaga się od pacjenta minimum tolerancji i nieco wysiłku, gdyż odległość od szybu węglowego do wyrobisk wynosi ok. kilometra, a aby tam dotrzeć, należy iść chodnikiem górniczym.
Ośrodek organizuje 6,5-godzinne dzienne pobyty rehabilitacyjno-lecznicze (jednodniowe, kilkudniowe oraz turnusy) oraz pobyty lecznicze nocne. Leczenie odbywa się 135m pod ziemią w komorach "Jezioro Wessel" oraz "Stajnia Gór Wschodnich" i ma formę aktywnej rehabilitacji polegającej na nowoczesnej gimnastyce oddechowej uwzględniającej ćwiczenia kontroli oddechu, korekcji wzoru oddechowego, naukę oddychania torem przeponowym, trening mięśni oddechowych oraz zabiegi toalety drzewa oskrzelowego.
Pobyt leczniczy wzbogacony jest również o zajęcia z muzykoterapii.
W komorach znajduje się również do dyspozycji kuracjuszy sprzęt rehabilitacyjny: rowerki, atlas, bieżnie, orbitreki, materace oraz stół do ping-ponga i bilardu.
Co dwa lata obchodzimy Światowy Dzień Spirometrii,z inicjatywy Polskiej Federacji Stowarzyszeń Osób chorych na astmę, alergie i POCHP w tym roku obchodzić będziemy po raz pierwszy polski dzień spirometrii. O tym, jak ważne jest to badanie, świadczy fakt, że co godzinę na chorobę płuc umiera 23 Europejczyków.
Audycję prowadziła Małgorzata Kownacka.
(pp)