Nauka

Trwa "Światowy Tydzień Mózgu"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2012 11:59
Jak ustrzec się udarów mózgu? Czy mózg ma płeć? Czy wolna wola jest iluzją? Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy spotkań zorganizowanych przez wiele polskich instytucji naukowych.
Trwa Światowy Tydzień Mózgu
Foto: Glow Images/East News

Obchodzony w wielu krajach "Światowy Tydzień Mózgu" ("Brain Awareness Week") popularyzuje wiedzę o mózgu i układzie nerwowym. W Polsce na najwięcej atrakcji związanych z jego obchodami mogą liczyć mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Poznania
oraz Gdańska.

Co wydarzy się w stolicy?

Czy informacje związane z własną osobą przetwarzane są w mózgu człowieka w odmienny sposób niż informacje dotyczące innych osób? Czym jest pamięć robocza? Czy grą komputerową możemy naprawić mózg? Odpowiedzi na takie pytania poznają goście warszawskich wykładów popularnonaukowych zorganizowanych w inicjatywy Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego i Stowarzyszenia na Rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu DANA.

Między 12 a 16 marca bezpłatnych wykładów, dotyczących m.in. leczenia stwardnienia rozsianego oraz elektrycznych śladów ludzkich myśli, będzie można wysłuchać w warszawskiej siedzibie tygodnika "Polityka".

W Krakowie spotkania "Tygodnia Mózgu" będą odbywać się codziennie o godz. 17 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Krążyły będą one wokół hasła "Płeć mózgu" i taki też będzie temat wykładu inauguracyjnego, który wygłosi prof. Anna Grabowska z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie.

W kolejnych dniach goście UJ dowiedzą się, w jaki sposób występujące w środowisku substancje hormonalnie wpływają na mózg, jakie relacje zachodzą między półkulami mózgowymi, jakie funkcje w regulacji procesów komórkowych pełnią jony wapnia i dlaczego kobiety częściej niż mężczyźni chorują na zaburzenia odżywiania.

Po raz czwarty "Tydzień Mózgu" - między 12 a 16 marca - organizują instytucje naukowe Poznania. Uczestnicy spotkań dowiedzą się m.in., czy wolna wola jest iluzją, czy wygramy walkę z guzami mózgów, czy zegar biologiczny jest naszym sprzymierzeńcem, jakie mamy technologie usprawniające komunikację mózg-komputer i czy można odnaleźć "piątą klepkę", zaglądając do mózgu. Wykłady będą się odbywały w Ośrodku Nauki Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu od godziny 17.

Z atrakcji "Tygodnia Mózgu" będą mogli skorzystać również mieszkańcy Trójmiasta. W Gdańsku odbędzie się 7 wykładów, 2 pokazy laboratoryjne i 18 pokazów naukowych. Wszystkie te atrakcje - 16 marca na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

W ramach warsztatów będzie można zobaczyć trójwymiarową reprezentację budowy różnych struktur mózgu człowieka, sprawdzić, która półkula jest mocniejsza, przetestować płeć własnego mózgu i przenieść się do świata, w którym wzrok nie jest potrzebny by widzieć.

Do obchodów "Światowego Tygodnia Mózgu" po raz trzeci włączył się również Uniwersytet Śląski w Katowicach. Podczas wykładów, które odbędą się między 12 a 16 marca, będzie można się przekonać np. jak mózg reaguje na piękno, jak i kiedy może się on pomylić, jak zachowuje się podczas zakupów. Warsztaty umożliwią z kolei poznanie budowy mózgu i sposobu funkcjonowania naszych zmysłów. Wykłady oraz warsztaty będą się odbywały w budynku Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska przy ul. Bankowej 9 w Katowicach.

Szczegółowe informacje na temat najważniejszych atrakcji "Tygodnia mózgu" są dostępne na stronie: https:\/\/www.ptbun.org.pl/tm2012/

(ew/pap)

Czytaj także

Mózg może żyć po dekapitacji, czyli po ścięciu głowy

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2011 15:00
Kiedy mózg w ściętej głowie emituje silną falę energii, tzw. falę śmierci, nie oznacza to końca jego aktywności. Świadczą o tym najnowsze badania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamięć przenośna dla mózgu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 23:30
Każdy marzył, aby uczyć się tak jak bohaterowie Matrixa. Ju Jitsu czy pilotaż śmigłowca w kilka sekund? Wkrótce to może stać się prawdą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stres kurczy mózg

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2012 11:35
Stresujące wydarzenia, takie jak utrata bliskiej osoby czy rozstanie z partnerem wpływają na kurczenie się istoty szarej mózgu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ręka w gipsie zmienia mózg

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2012 11:50
Już po 16 dniach od włożenia w gips prawej ręki dochodzi do reorganizacji obszarów mózgu odpowiedzialnych za kontrolę ruchów ręki prawej i lewej – wynika z badań szwajcarskich, o których informuje pismo "Neurology".
rozwiń zwiń