Nauka

Bas ma większe szanse w wyborach

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 23:00
Obywatele chętniej wybierają polityków obdarzonych głosem niskim i głębokim. I nieważne, czy chodzi o kobietę, czy mężczyznę - informują amerykańscy naukowcy w "Proceedings of the Royal Society B".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Rumun999/Wikimedia Commons/CC

Pierwsze tego typu doświadczenie opisano już w listopadzie. Wykorzystano w nim  archiwalne nagrania byłych prezydentów USA. Problem w tym, że uczestnicy badania rozpoznawali bohaterów nagrania, i, jak podejrzewają naukowcy, w swoim wyborze kierowali się nie tylko głosami, ale też politycznymi sympatiami. W tamtym badaniu nie uwzględniono też głosów kobiecych.

Tym razem naukowcy z dwóch amerykańskich uczelni poprosili ochotników o wysłuchanie nagranych siedmiu pań i dziesięciu panów mówiących: "zachęcam do głosowania na mnie w listopadzie". Nagrania zmieniono cyfrowo tak, by powstały pary głosów wyższych i niższych. Uczestnicy mieli wskazać, który z głosów poparliby w czasie wyborów. Najczęściej "głosowali" na "kandydatów" mówiących niżej.

- Kandydaci już o tym wiedzą i korzystają z pomocy trenerów głosu. My tylko naukowo dowiedliśmy tego, co podpowiada zdrowy rozsądek - mówi cytowany na stronie BBC współautor badania, Casey Klofstad z Wydziału Nauk Politycznych na Uniwersytecie Miami. Swój głos szkoliła np. była premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, co pozwoliło jej nadać mu niższy ton.

Kobiety w gorszej sytuacji

- Panie są w dużym stopniu niedoreprezentowane na pozycjach przywódczych na całym świecie - sugeruje Klofstad. - Nasze wyniki pozwalają zakładać duże znaczenie faktu, że mają one z reguły głosy wyższe niż panowie.

Naukowiec przyznał, że oczywistym powodem ich słabszego reprezentowania na stanowiskach przywódczych jest dyskryminacja ze względu na płeć. Nowe wyniki pozwalają jednak sądzić, że dodatkowym czynnikiem "mogą być biologiczne różnice pomiędzy płciami i nasze na nie reakcje". - Nasze głosy przekazują większą ilość informacji, niż tylko wypowiadane słowa. Wiedząc o tym, możemy lepiej zrozumieć czynniki, które kształtują nasze społeczne relacje - potwierdza Rindy Anderson z Duke University w North Carolina.

(ew/pap)

Czytaj także

Głos wyrazem osobowości..

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2007 00:00
Po głosie - tonie i sposobie mówienia można rozpoznać osobę i wiedzieć czy jest szczera, czy plotkuje, co mówi między wierszami. Jeżeli głos jest wyrazem osobowości człowieka, to można go też zmienić. Jak to się robi?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi niezdecydowani

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 13:48
Niepewność w którą stronę mamy iść, co robić wiąże się z tym, że od świata dostajemy bardzo dużo bodźców i informacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznaj siebie i postaw na swoim

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2010 16:04
W życiu proponuje nam się gotowe schematy rozwiązań i sformułowane przez kogoś zasady. Jak mamy decydować o własnym życiu, jeśli sami nie wiemy, co jest dla nas ważne?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie rezygnuj z siebie!

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 13:58
- Życie jest jedno i jedna szansa, żeby być z niego zadowolonym - mówi Monika Dreger, psycholog i radzi, jak nie stracić siebie w nadmiarze obowiązków.
rozwiń zwiń