Nauka

Układ planetarny z początków istnienia Wszechświata

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2012 12:05
Zespół astronomów z niemieckich i amerykańskich uniwersytetów odkrył system planetarny prawie tak stary jak Wszechświat. Układ o nazwie HIP 11952 powstał prawdopodobnie 12,8 miliardów lat temu – informuje niemiecki Max-Planck-Institut fur Astronomie.
Układ planetarny z początków istnienia Wszechświata
Foto: sxc.hu

Astronomowie znają już ponad 750 planet pozasłonecznych i wiedzą, że występują one w dużej różnorodności typów. Co więcej, najnowsze szacunki co do liczby planet sugerują, że są one w kosmosie powszechnie i może ich przypadać więcej niż jedna na gwiazdę.

Ale kiedy zaczęły formować się pierwsze planety? Wskazówkę co do istnienia planet już w początkowych fazach ewolucji Wszechświata znaleźli naukowcy dokonujący przeglądu gwiazd ubogich w ciężkie pierwiastki.

Astronomom udało się zaobserwować dwie duże planety wokół gwiazdy HIP11952, odległej o 375 lat świetlnych. Planety są olbrzymie - mają masy 2,93 masy Jowisza i 0,78 masy Jowisza oraz okresy orbitalne odpowiednio 290 dni oraz 7 dni. Same planety nie są niezwykłe, mają raczej typowe parametry dla planet pozasłonecznych. Nietypowa jest sytuacja, że okrążają gwiazdę bardzo ubogą w ciężkie pierwiastki. To rzadkość, według obecnych teorii powstawania układów planetarnych, planety powinny formować się raczej wokół gwiazd z większą zawartością pierwiastków cięższych od wodoru i helu (zwanych przez astronomów „metalami”), a w przypadku gwiazd ubogich w te pierwiastki powinny być bardzo rzadkie.

- W roku 2010 znaleźliśmy pierwszy przypadek ubogiego w metale systemu HIP 13044 (układ ten został nagłośniony w mediach jako "planeta z innej galaktyki"). Wtedy sądziliśmy, że jest to unikatowy przypadek, ale teraz wygląda na to, że można spodziewać się większej liczby planet w pobliżu gwiazd ubogich w metale - wyjaśnia Veronica Roccatagliata z University Observatory Munich w Niemczech.

W badaniu ciekawsze jest jednak to, że gwiazda HIP11952 jest jedną z najstarszych w kosmosie. W momencie swojego odkrycia była najstarszą znaną nam gwiazdą. Kiedy powstała, Wszechświat dopiero raczkował. - Sama Droga Mleczna nie była jeszcze wtedy uformowana  - mówi Johny Setiawan, kierujący badaniami.

Naukowcy sądzą, że planety uformowały się niedługo po samej gwieździe, a zatem także są bardzo stare. Istnieje, co prawda, hipoteza, że mogły uformować się wtórnie, ale, jak mówi zespół, w tym wypadku to "mało prawdopodobne". - Zwykle planety tworzą się niedługo po gwieździe - mówi Setiawan. - Może również powstać druga generacja planet po tym, jak gwiazda umrze, ale to wciąż jest przedmiotem debaty.

Wyniki badań zespołu kierowanego przez Johny’ego Setiawana z Max-Planck-Institut fuer Astronomie ukażą się w czasopiśmie naukowym „Astronomy & Astrophysics”.

(ew/pap/National Geographic)

Zobacz więcej na temat: kosmos Niemcy
Czytaj także

Odkryto ponad 700 planet pozasłonecznych

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 21:35
Interaktywny katalog dostępny na stronach Encyklopedii Pozasłonecznych Układów Planetarnych wskazał właśnie, że znanych jest już ponad 700 egzoplanet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy odkryli najszybsze planety we Wszechświecie

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2012 07:00
Astronomowie wiedzą od dawna, że kiedy podwójny układ gwiazd zbliży się za bardzo do supermasywnej czarnej dziury, zostaje rozerwany. Jeden element pada na orbitę dziury, a drugi zostaje odrzucony z taką siłą, że dosłownie wyfruwa z galaktyki. Teraz okazało się, że podobny los spotyka planety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nasza Galaktyka jest pełna Super-Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 22:00
Najnowsze rezultaty badań astronomów wskazują, że skaliste planety niewiele większe od Ziemi są zjawiskiem zupełnie pospolitym. Mogą ich być miliardy. Należy ich szukać wokół czerwonych karłów.
rozwiń zwiń