Nauka

Najsłynniejsze relikwie: Kolumna biczowania, Gwoździe, Święty Graal

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 15:09
Prezentujemy listę 9 najsłynniejszych relikwii związanych z drogą krzyżową i śmiercią Jezusa. Poznaj trzy kolejne.
Korona lombardzka
Korona lombardzkaFoto: FilWriter/Wiki.

Kolumna biczowania

Słup, do którego przywiązany był Jezus w czasie biczowania, znajdować ma się dzisiaj w baazylice św. Praksedy w Rzymie. Kościół ten ufundowany został rzekomo już w połowie II wieku, ale obecnie istniejąca budowla została zbudowana przez papieża Hadriana I ok. 780 roku.

Kolumnę biczowania także zawdzięczamy św. Helenie, matce Konstantyna Wielkiego, tej samej, która odnalazła relikwie Krzyża Świętego. Autentyczność słupa jest, oczywiście, dyskutowana, ale kult otacza go nieprzerwanie od początku średniowiecza.

Święte Gwoździe

... czyli te, którymi Chrystus miał zostać przybity do krzyża. Od momentu śmierci na Golgocie co najmniej 30 gwoździ było czczonych jako te, którymi zostały przebite ręce i nogi Jezusa. Liczba ta dlatego jest tak duża, że spiłowane kawałki autentycznych gwoździ łączono z gwoździami zwykłymi, by stanowiły obiekt czci. 

Zdaniem wczesnochrześcijańskiego pisarza Teodoreta, garść tych gwoździ podarowała swojemu synowi Konstantynowi cesarzowa Helena. Miały zostać wkomponowane w zbroję cesarza, aby go ochraniać. Dzisiaj jeden z tych gwoździ ma się znajdować w Mediolanie jako część tzw. żelaznej korony lombardzkiej, którą koronowali się cesarze zachodniochrześcijańscy. Inny z gwoździ znajduje się w bazylice Świętego Krzyża Jerozolimskiego w Rzymie, a jeszcze inny - w katedrze w Trewirze.

Święty Graal

O tej relikwii słyszeli absolutnie wszyscy. Stała się symbolem tego, czego wszyscy szukają, a nie mogą znaleźć. Czym jest Graal? To legendarny kielich (lub misa), z którego Chrystus pił podczas Ostatniej Wieczerzy. Są i inne koncepcje - na przykład ta, że do Graala spływała krew ukrzyżowanego Mesjasza. Według tradycji, św. Piotr wziął to naczynie ze sobą do Rzymu. Tam stało się kielichem papieskim.

Paradoksalnie, Kościół wie, gdzie jest kielich z Wieczernika. Według wielowiekowej tradycji za Graal uznawany jest kielich przechowywany w katedrze w Walencji. Był używany przez wielu papieży, ostatnio przez Benedykta XVI, 9 lipca 2006. Kielich ten datowany jest na I wiek i został podarowany katedrze przez króla Alfonsa V Aragońskiego w 1436 roku.

Walencjański Graal to czarka wykonanana z agatu, jakich używano za czasów Jezusa w Izraelu. Złote uchwyty i podstawę dodano później, w celu ozdobienia relikwii. Dowiodły tego specjalne badania naukowe przeprowadzone przez profesora archeologii Uniwersytetu w Saragossie Antonio Beltrán. - W British Museum zachowały się bardzo podobne naczynia z ok. 50 r. po Chrystusie – mówił o swoich badaniach.
W ostatniej części zaprezentujemy fascynujące naukę Sudarium z Oviedo, Całun Turyński i Włócznię Przeznaczenia.

(ew)

Czytaj także

Najsłynniejsze relikwie: Krzyż, Korona i Chusta Weroniki

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 00:01
W ciągu najbliższych dni zaprezentujemy listę 9 najsłynniejszych relikwii związanych z drogą krzyżową i śmiercią Jezusa. Dzisiaj trzy pierwsze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najsłynniejsze relikwie: Całun, Chusta z Oviedo i Włócznia Przeznaczenia

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2012 09:00
Kto nie słyszał o Całunie Turyńskim? Istnieje jego „druga część” - to Sudarium z Oviedo. Co najmniej trzy miasta szczycą się także, że mają Włócznię Przeznaczenia. Kto ma rację?
rozwiń zwiń