Nauka

Ziemia nie jest gotowa na wielką burzę słoneczną?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 00:01
Nasze społeczeństwo polega na technologiach, ale jest nieprzygotowane na super-burzę słoneczną - ostrzega brytyjski specjalista na łamach "Nature".
Wybuch na Słońcu
Wybuch na SłońcuFoto: NASA.
Eksperci: Ziemia nie jest gotowa na wielką burzę słoneczną 
Nasze społeczeństwo polega na technologiach, ale jest nieprzygotowane na super-burzę słoneczną - ostrzega brytyjski specjalista na łamach "Nature". 
Wybuchy na Słońcu wysyłają w stronę Ziemi strumienia naładowanych cząstek i silnie oddziałują z naszą magnetosferą. Te cząstki wpadają na Ziemię z prędkością nawet 5 mln km/h lub wyższą. Ma to przyjemne skutki w postaci zorzy polarnych, ale istnieje mnóstwo potencjalnych skutków negatywnych. Burze słoneczne są niebezpieczne dla ziemskich urządzeń, zwłaszcza tych, które poruszają się w wyższych partiach atmosfery. Mogą podczas nich ucierpieć satelity, samoloty i ISS. Możemy mieć kłopot z nawigacją GPS, odbiorem fal radiowych. Niepokoje naszej gwiazdy mogą także zakłócać przesył energii. Brzmi niegroźnie, ale wyobraźmy sobie, co brak prądu może oznaczać dla przemysłu, a brak nawigacji i łączności chociażby dla lotnictwa. - Musimy lepiej zbadać wpływ Słońca na naszą infrastrukturę, i to szybko - komentuje na łamach "Nature" Mike Hapgood z brytyjskiej agencji RAL Space.
Świat miał już takie kłopoty. Ostatnio - w 1989 roku. Koronalny wyrzut masy spowodował black-out w kanadyjskim Quebecu. Bez światła i prądu zostało 5 mln Kanadyjczyków, a przemysł starcił na tym 2 miliardy dolarów. Hapgood ostrzega, że to tylko przedsmak tego, co może się zdarzyć, kiedy Słońce naprawdę się "rozszaleje". W 1859 roku burza słoneczna spaliła ziemskie telegrafy (tzw. zdarzenie Carringtona). Jesteśmy o wiele bardziej zależni od urządzeń technologicznych niż wówczas i niż w 1989 roku. - Gdyby teraz zdarzyło się zdarzenia Carringtona, na wiele dni na świecie zapanowałby chaos - ostrzega Hapgood. Co dokłądnie by się stało? Samoloty by nie startowały, komunikacja byłaby niemożliwa, stanęłyby fabryki... - W wielu miejscach na świecie powrót do stanu sprzed burzy byłby długotrwały - mówi Hapgood. 
Najbliższe maksimum aktywności słonecznej czeka nas już za rok, w 2013 roku.

Wybuchy na Słońcu wysyłają w stronę Ziemi strumienie naładowanych cząstek i silnie oddziałują z naszą magnetosferą. Cząstki wpadają na nasz glob z prędkością 5 mln km/h lub wyższą. Ma to przyjemne skutki w postaci zorzy polarnych, ale istnieje mnóstwo potencjalnych skutków negatywnych.

Burze słoneczne są niebezpieczne dla ziemskich urządzeń, zwłaszcza tych, które poruszają się w wyższych partiach atmosfery. Mogą podczas nich ucierpieć satelity, samoloty i ISS. Możemy mieć kłopot z nawigacją GPS, odbiorem fal radiowych. Niepokoje naszej gwiazdy mogą także zakłócać przesył energii. Brzmi niegroźnie, ale wyobraźmy sobie, co brak prądu może oznaczać dla przemysłu, a brak nawigacji i łączności chociażby dla lotnictwa. - Musimy lepiej zbadać wpływ Słońca na naszą infrastrukturę, i to szybko - komentuje na łamach "Nature" Mike Hapgood z brytyjskiej agencji RAL Space.

Świat miał już takie kłopoty. Ostatnio w 1989 roku. Koronalny wyrzut masy spowodował black-out w kanadyjskim Quebecu. Bez światła i prądu zostało wółczas 5 mln Kanadyjczyków, a przemysł stracił na tym 2 miliardy dolarów. Hapgood ostrzega, że to tylko przedsmak tego, co może się zdarzyć, kiedy Słońce naprawdę się "rozszaleje". W 1859 roku burza słoneczna spaliła ziemskie telegrafy (tzw. zdarzenie Carringtona).

Jesteśmy o wiele bardziej zależni od urządzeń technologicznych niż wówczas i niż w 1989 roku. - Gdyby teraz zdarzyło się zdarzenia Carringtona, na wiele dni na świecie zapanowałby chaos - ostrzega Hapgood. Co dokładnie by się stało? Samoloty by nie startowały, komunikacja byłaby niemożliwa, stanęłyby fabryki... - W wielu miejscach na świecie powrót do stanu sprzed burzy byłby długotrwały - mówi Hapgood. 

Najbliższe maksimum aktywności słonecznej czeka nas już za rok, w 2013 roku.

(ew/Space.com)

Zobacz więcej na temat: gps przemysł słońce
Czytaj także

Słońce się burzy, ale nie stanowi zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2011 13:07
Burza słoneczna może zaszkodzić urządzeniom komunikacyjnym, a także wpłynąć na sieci energetyczne. Zwiększona w ostatnich dniach aktywność Słońca nie jest jednak groźna dla zdrowia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Satelity spadają przez Słońce?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 16:00
W poniedziałek rano nasza gwiazda popisała się kolejną w ciągu kilku dni eksplozją. Najnowszy miał siłę M9 i był najsilniejszy od 9 lat. Co to oznacza dla naszej orbity?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Burza na Słońcu. Czy twój telefon przeżyje?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 17:46
Po potężnej eksplozji na słońcu w ziemską magnetosferę zaczyna uderzać coraz silniejszy wiatr słoneczny. Możliwe są zakłócenia w systemach satelitarnych czy sieciach elektrycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tak wieje na nas słoneczny wiatr

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 22:24
W stronę Ziemi popędziły fale naładowanych cząstek. Wiatr słoneczny może wpływać na pracę ziemskich urządzeń, dlatego śledzimy na żywo kolejne jego podmuchy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolejny rozbłysk na Słońcu (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 00:01
16 kwietnia grupa plam na krawędzi tarczy słonecznej spowodowała nowy rozbłysk. To pierwsza taka atrakcja od ponad trzech tygodni. Przez pewien czas tarcza słoneczna była zupełnie spokojna.
rozwiń zwiń