Nauka

Mars ma najdokładniejszy atlas kraterów

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2012 22:00
Jak ogłosiła Amerykańska Unia Geofizyczna, powstał atlas, obejmujący ponad 635 tysięcy kraterów na Marsie. Tak dokładnej mapy nie ma żadne inne ciało Układu Słonecznego.

Atlas dotyczy, oczywiście, kraterów uderzeniowych, czyli powstałych w wyniku uderzenia meteorytów.

To pierwsza taka baza dla jakiejkolwiek planety czy księżyca poza Ziemią, w tym naszego Księżyca. Obejmuje struktury nawet o średnicy jednego kilometra. Dla porównania najbardziej kompletne bazy kraterów na Księżycu obejmują kratery o średnicach od 10 do 15 kilometrów. Baza kraterów na Merkurym dotyczy z kolei struktur o średnicach co najmniej 20 kilometrów.

Do jej stworzenia posłużyły dane z różnych misji kosmicznych, zarówno z sond krążących po orbicie wokół Marsa, jak i lądowników. - Wszystkie te nowe informacje pomagają w generowaniu coraz lepszych map ilustrujących topografię planety i szczegóły jej powierzchni - mówi Stuart Robbins z Uniwersytetu Kolorado w Boulder (USA). - Przez cztery lata analizowałem te mapy i rysowałem kratery - dodaje.
(PAP, ew)

Zobacz więcej na temat: księżyc USA
Czytaj także

Kamienie z nieba

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 12:54
Badanie meteorytów może pomóc znaleźć odpowiedź na pytanie, jak powstał nasz Układ Słoneczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Maroku spadł meteoryt z Marsa

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 20:14
Upadek marsjańskiego meteorytu zaobserwowano w północnej Afryce w lipcu 2011. To dopiero piąty przypadek świeżego upadku marsjańskich skał na Ziemię. Ostatnie takie zdarzenie miało miejsce w roku 1962.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brytyjczycy zbadają marsjański meteoryt

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 11:00
Kilogramowy fragment meteorytu, który ubiegłego lata spadł w marokańskim Tissint trafił teraz do londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej, gdzie będzie poddany dalszym badaniom.
rozwiń zwiń