Poszukiwania bozonu Higgsa trwały od pół wieku. To ta cząstka ma decydować o tym, że materia ma masę.
W CERN poszukiwaniami zajmują się aż dwa niezależne zespoły: ATLAS i CMS. Chodzi o to, aby odkrycie dokonane przez jedną grupę mogło być potwierdzone przez drugą.
Właśnie poznaliśmy wyniki ich badań.
To była pierwsza w historii konferencja odbywająca się na dwóch kontynentach. To, co dzieje się pod Genewą, było oglądane na całym świecie, ale w dyskusji brali udział także fizycy z Melbourne, gdzie rozpoczęło się wielkie branżowe sympozjum.
4.07.2012
9:07
Jak na razie swoje wyniki przedstawia eksperyment CMS, w którym pracuje 4000 osób. Joe Incandela z CMS wyjaśnia, czym jest Model Standardowy i dlaczego bozon jest taki ważny.
- To bardzo wstępne wyniki, ale są bardzo silne. Inaczej byśmy ich nie przedstawiali - mówi Incandela.
9:20
Incandela omawia metodologię eksperymentu CMS. Ponieważ jak na razie prezentacja jest specjalistyczna, internet komentuje wygląd fizyka. "Czyż nie wygląda jak George Clooney?" - pyta Ian Sample, dziennikarz "Guardiana" znajdujący się w CERN.
9:24
- Przejdę do wyników - powiedział Incandela. Na sali znajduje się sam Peter Higgs.
9:25
Reuters opublikował właśnie krótką informację, że w CERN odkryto cząstkę, która "może być bozonem Higgsa". - Mogę potwierdzić, że odkryto cząstkę, której cechy są spójne z tymi, jakie ma posiadać bozon - komentuje dla Reutersa John Womersley z brytyjskiego Science & Technology Facilities Council, który śledzi konferencję z Londynu.
9:31
Jeśli nałoży się na siebie wyniki rozkładu cząstek na dwóch kanałach, to wyniki eksperymentu CMS dają wyniki 5 sigma - relacjonuje Incandela. Na sali wybucha aplauz. To dość twardy dowód na istnienie cząstki, nawet jak na standardy fizyki wysokich energii. Oznacza, że istnieje zaledwie 0.00006% szansa, iż wynik został uzyskany losowo.
9:45
Energia obserwowanej przez CMS cząstki to 125,3 GeV +/- 0,6 . - Znaleźliśmy bozon o takiej energii - podsumowuje Incandela. Pewność: 4,9 sigma.
Brian Cox z Uniwersytetu w Manchsterze i dziennikarz Discovery wyjaśnia na Twitterze: Mówiąc krótko, CMS odkrył nowy bozon, który zachowuje się jak Higgs z Modelu Standardowego .
Pier Oddone, fizyk i szef amerykańskiego Fermilab, komentuje tymczasem: Jeśli coś wygląda jak kaczka, rusza się jak kaczka, to jest kaczką!
9:53
Teraz czas na wyniki drugiego zespołu. Przemawia Fabiola Gianotti, liderka zespołu 3000 badaczy eksperymentu ATLAS.
10:10
Jak na razie Fabiola Gianotti wyjaśnia metodologię eksperymentu ATLAS i ulepszenia, jakie w niej zastosowano. Dobrze poinformowani dziennikarze z New Scientist twierdzą, że warto poczekać do wyników. "Są ekscytujące" - donoszą na Twitterze. Ponoć ATLAS widzi Higgsa z odchyleniem standardowym 5 sigma.
10:35
Aplauz na sali. Badacze z eksperymentu ATLAS widzą bozon na 126,5 GeV, odchylenie standardowe 5 sigma. - Dziękujemy ci, naturo - mówi Gianotii.
Podsumowując: eksperymenty CERN widzą cząstkę o energii ok. 126 GeV, która zachowuje się jak bozon Higgsa z Modelu Standardowego.
10:45
- Mamy odkrycie. Nie bójmy się tego określenia. To kamień milowy w historii fizyki i dopiero początek. To będzie miało wielkie skutki dla przyszłości - podsumowuje Rolf Heuer, szef CERN. Owacje na stojąco.
10:57
- To najwspanialsze wydarzenie w moim życiu. Niewiarygodne - mówi obecny na sali Peter Higgs.
11:21
Trwa konferencja prasowa. - Tak, znaleźliśmy bozon. Teraz musimy potwierdzić, jaki to bozon - mówi Rolf Heuer. Na razie wiadomo, że zachowuje się jak bozon Higgsa, ale do potwierdzenia jego właściwości potrzeba będzie dalszych badań.
12:30
- Nie ma wątpliwości, że znaleziono coś bardzo podobnego do bozonu Higgsa. Siła sygnałów otrzymanych przez CMS i ATLAS jest całkowicie przekonująca - komentuje prof. John Ellis z King's College w Londynie, wieloletni współpracownik CERN. - W dodatku są one potwierdzone przez dane z Tevatronu z eksperymentów CDF i D0. Teraz nacisk zostanie położony na właściwości nowo odkrytej cząstki. Czy ma spin zero? Odkrycie otwiera nową erę w fizyce cząstek, bo będziemy poszukiwać odchyleń od Modelu Standardowego.
Czy to na pewno bozon Higgsa? A może jego bliźniak? - dopytywali się dziennikarze zgromadzeni na konferencji w CERN. - Zapytajcie mnie ponownie za cztery lata - odpowiadał wymijająco szef CERN, Rolf Heuer. - Istnienie cząski podobnej do Higgsa to silny argument za supersymetrią - dodał Joe Incandela z CMS.
(ew)