Nauka

Woda białku niepotrzebna. Są proteiny, które sobie radzą bez niej

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2012 14:00
Okazuje się, że woda nie musi być koniecznym elementem życia. Badacze wykazali, że proteina, która dostarcza tlenu do mięśni, doskonale radzi sobie bez niej. Wystarczy jej syntetyczny polimer.
Woda białku niepotrzebna. Są proteiny, które sobie radzą bez niej
Foto: Glow Images/East News

Badania opublikowano w Journal of the American Chemical Society. Naukowcy wykazali w nich, że proteiny mogą działać zupełnie normalnie bez obecności wody.

Adam Perriman z University of Bristol wyczyścił proteiny mioglobiny (element krwi) z występującej w nich wody i wpuścił tam syntetyczny polimer, który działał jak surfaktant (specyficzny powierzchniowo aktywny związek chemiczny), zmieniając proteiny w mokre. Wyjaśnijmy: badacz nie dodał żadnego płynu, tylko aktywny związek, który "zmoczył" proteinę, choć sam nie był cieczą. - Proteiny same w sobie są płynne - tłumaczy Perriman.

Okazało się, że takie proteiny doskonale sobie radzą i wypełniają wszystkie swoje funkcje.

Perriman zastrzega jednak, że jego odkrycie nie oznacza, że życie w ogóle radzi sobie bez wody. Gdyby H2O nie istniało, białka w ogóle by nie powstały. Ustalenia Perrimana mogą raczej wpłynąć na praktyczne rozwiązania medyczne, np. ułatwić transport krwi dzięki odkryciu bezwodnych protein. Sztuczna krew już istnieje, może dałoby się obmyślić taką, która działa bez wody?

(ew/NewScientist)

Zobacz więcej na temat: białko transport
Czytaj także

Białko - ochroniarz

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2010 15:22
Opracowana przez brytyjskich naukowców technika może poprawić wyniki operacji przeszczepu nerek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mobilizacja komórek krwi

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2010 09:15
Komórki macierzyste krwi mogą się szybciej namnażać. Co je aktywuje?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mirakulina - cudowne białko zmienia smak

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2011 13:00
Po zjedzeniu owoców z mirakuliną sok z cytryny smakuje jak słodki nektar pomarańczowy. Tajemniczy mechanizm działania tego białka został opisany w piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna meduza z komórek... szczura (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 15:38
Pomysłowość naukowców nie zna granic. Właśnie stworzyli meduzę, która potrafi pływać i pulsować, gdy wystawi się ją na działanie impulsów elektrycznych. Niemal jak żywa...
rozwiń zwiń