Nauka

Pół godziny wystarczy, by schudnąć

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2012 11:40
Ćwiczenie przez 30 minut przynosi takie same rezultaty jak ćwiczenie przez godzinę. Spalona ilość tkanki tłuszczowej i kilogramów jest na tym samym poziomie - wynika z badań duńskich naukowców opublikowanych w "American Journal of Physiology".
Pół godziny wystarczy, by schudnąć
Foto: sxc.hu/cc
Ćwiczenie przez 30 minut przynosi takie same rezultaty dla zrzucenia wagi co ćwiczenie przez godzinę, wynika z badań duńskich naukowców. Spalona ilość tkanki tłuszczowej i kilogramów jest na tym samym poziomie - opublikowano w American Journal of Physiology.
W badaniu wzięło udział 60 mężczyzn - Duńczyków z nadwagą, którzy wcześniej prowadzili siedzący tryb życia. Program trwał 13 tygodni. Jednej trzeciej polecono codziennie wykonywać 30 minut ćwiczeń aerobowych na poziomie intensywności wystarczającej do lekkiego spocenia się, jednej trzeciej kazano zrobić 60 minut takich ćwiczeń codziennie, a reszta prowadziła dalej siedzący tryb życia.
 
W badaniu uczestnicy, którzy ćwiczyli 30 minut dziennie przez trzy miesiące, stracili tyle samo tkanki tłuszczowej i kilogramów, jak ci, którzy ćwiczyli przez godzinę w tym samym okresie czasu. Tę różnicę w odchudzania obserwowano mimo faktu, że grupa ćwicząca 60 minut spalała dwa razy więcej kalorii niż grupa trzydziestominutowa. Uczestnicy, którzy ćwiczyli 30 minut codziennie spalili więcej kalorii, niż oczekiwano, opierając się o program szkolenia, który został przygotowany dla nich, powiedzieli naukowcy. Mężczyźni, którzy ćwiczyli intensywniej, spalili mniej kalorii niż się spodziewano.
 
Naukowcy byli zaskoczeni wynikami. Jest jednak możliwe, że grupa półgodzinna, widząc, że szkolenie jest wykonalne, miała więcej chęci i energii na aktywność fizyczną, twierdzą naukowcy. Ponadto osoby ćwiczące godzinę prawdopodobnie jadły więcej, przez co straciły mniej kilogramów niż oczekiwano, stwierdził Mads Rosenkilde, doktorant na Uniwersytecie w Kopenhadze.
 
Uczestnicy grup ćwiczących nosili monitory rytmu serca i liczniki kalorii podczas treningu. Przeciętnie, mężczyźni, którzy ćwiczyli 30 minut dziennie, stracili prawie 3,6 kg w ciągu trzech miesięcy, podczas gdy ci, którzy ćwiczyli godzinę, zrzucili 2,7 kg. Zmniejszenie masy tkanki tłuszczowej wyniosło około 4 kg w obu grupach.
 
American College of Sports Medicine zaleca 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej lub 75 minut intensywnych ćwiczeń tygodniowo. (PAP)

W badaniu wzięło udział 60 mężczyzn z nadwagą, którzy wcześniej prowadzili siedzący tryb życia. Program trwał 13 tygodni. Jednej trzeciej panów polecono wykonywać codziennie 30 minut ćwiczeń na poziomie intensywności, wystarczającym do lekkiego spocenia się; jednej trzeciej kazano poświęcić ćwiczeniom 60 minut, a reszta prowadziła nadal siedzący tryb życia. 

Uczestnicy, którzy ćwiczyli 30 minut dziennie przez trzy miesiące, stracili tyle samo tkanki tłuszczowej i kilogramów, co ci, którzy ćwiczyli przez godzinę w tym samym okresie czasu. I to pomimo faktu, że grupa ćwicząca 60 minut spalała dwa razy więcej kalorii niż grupa "trzydziestominutowa".

Naukowcy byli zaskoczeni wynikami. Możliwe wyjaśnieniem jest takie, że grupa "półgodzinna", widząc, że zadanie jest łatwo wykonalne, ćwiczyła chętniej. Z kolei osoby ćwiczące 60 minut prawdopodobnie jadły więcej, bo po godzinie ruchu zwykle się głodnieje, ale przez to straciły mniej kilogramów, niż oczekiwano. 

Uczestnicy grup ćwiczących nosili monitory rytmu serca i liczniki kalorii podczas treningu. Przeciętnie mężczyźni, którzy ćwiczyli 30 minut dziennie, stracili prawie 3,6 kg w ciągu trzech miesięcy, podczas gdy ci, którzy ćwiczyli godzinę, zrzucili 2,7 kg.

Przypomnijmy: zaleca się 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej lub 75 minut intensywnych ćwiczeń tygodniowo.

(ew/PAP)

Zobacz więcej na temat: ćwiczenia Kopenhaga nadwaga
Czytaj także

Hormony na straży wagi

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2010 08:03
Leptyna i grelina to hormony apetytu, dzięki badaniu ich stężenia przed dietą można będzie oszacować efekty odchudzania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odstaw tabletki i zacznij ćwiczyć!

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2011 16:51
Żaden suplement diety nie da tak trwałych efektów jak systematyczne ćwiczenia – podkreśla stylistka Dorota Zielińska. W czym jeszcze aktywność fizyczna przewyższa różne specyfiki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

300 tysięcy osób już zyskało świetną formę w 10 tygodni

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 14:00
Nie trzeba ćwiczyć codziennie, można czasem zjeść słodycze, a w dodatku zrzucić kilka zbędnych kilogramów i poprawić kondycję. Kasia Skrzynecka i Marcin Łopucki chcą zadbać o zdrowie i formę Polaków.
rozwiń zwiń