Nauka

Neandertalskie korzenie raka

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 13:00
Neandertalczyk, żyjący 120 tysięcy lat temu, miał nowotwór, który jest bardzo powszechny dzisiaj - wynika z analiz skamieniałości.
Odcisk neandertalskiej stopy
Odcisk neandertalskiej stopyFoto: Claire H., źr. Wikipedia/Flickr, lic cc-by-sa 2.0.
Neandertalskie korzenie raka 
Neandertalczyk żyjący 120 tys. lat temu miał nowotwór, który jest bardzo powszechny dzisiaj, wynika z analiz skamieniałości. 
Szczątki praczłowieka pochodzą ze słynnej wśród antropologów jaskini Krapina w Chorwacji. Jego żebro wykazuje zmiany rakowe takie jak w raku kości. To najstarszy dowód na raka, jaki kiedykolwiek znaleziono. 
Odkrycie opublikowano na łamach PLOS One. Wskazuje ono, że początki nowotworów są bardziej skomplikowane niż myślano. 
Jak dotąd sądzono, że najstarsze przypadki raka kości pochodzą sprzed ok. 1000-4000 lat. Dotąd znajdowano je w Egipcie.
- To najstarszy guz, jaki znaleziono na szczątkach ludzkich - mówi dr David Frayer z University of Kansas, antropolog, który kierował zespołem badawczym, analizującym szczątki z Krapiny. - Pokazuje on nam, że życie w czystych warunkach ekologicznych nie chroni przed rakiem, nawet jeśli jest się neandertalczykiem i żyje 120 tys. lat temu.
W Krapinie znaleziono niemal 900 ludzkich kości oraz kamienne narzędzia. Zrakowaciałe żebro należało do człowieka, którego szczątki w całości nie zachowały się, nie wiadomo zatem, jak wyglądał ogólny stan jego zdrowia.
Guza kości wykryto podczas skanów radiologicznych i CT, jakim poddano szczątki ludzi z Krapiny. 
Z żebra nie udało się wydobyć DNA, ale naukowcy wciąż maja nadzieję, że geny będzie się dało zdobyć z innych kości. Wtedy może uda  się zrozumieć, jakie mechanizmy stoją za rozwojem prehistorycznego raka.

Szczątki praczłowieka pochodzą ze słynnej wśród antropologów jaskini Krapina w Chorwacji. Znalezione tam żebro wykazuje zmiany rakowe takie same jak w znanym dziś nowotworze kości.

To najstarszy dowód na raka, jaki kiedykolwiek znaleziono. Odkrycie opublikowano na łamach "PLOS ONE". Wskazuje ono, że początki nowotworów są bardziej skomplikowane niż myślano. Dotychczas sądzono, że najstarsze przypadki raka kości pochodzą sprzed ok. 1000-4000 lat z obszaru Egiptu.

Ekologia to za mało

- To najstarszy guz, jaki znaleziono na szczątkach ludzkich - mówi dr David Frayer z University of Kansas, antropolog, który kierował zespołem badawczym, analizującym szczątki z Krapiny. - Pokazuje on nam, że życie w czystych warunkach ekologicznych nie chroni przed rakiem. Nawet, jeśli jest się neandertalczykiem i żyje 120 tysięcy lat temu.

W Krapinie znaleziono niemal 900 ludzkich kości oraz kamienne narzędzia. Zrakowaciałe żebro należało do człowieka, którego szczątki w całości nie zachowały się; nie wiadomo zatem, jak wyglądał ogólny stan jego zdrowia. Guza kości wykryto podczas skanów radiologicznych i CT, jakim poddano szczątki ludzi z Krapiny. Z żebra nie udało się wydobyć DNA, ale naukowcy wciąż maja nadzieję, że geny będzie się dało zdobyć z innych kości. Wtedy może uda się zrozumieć, jakie mechanizmy stoją za rozwojem prehistorycznego raka.

(ew/BBC)

Czytaj także

DNA zdradza, co spowodowało wielką plagę w VI wieku

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 16:00
Stary Świat raz po raz był nawiedzany przez zarazy. Starożytne i średniowieczne pisma informują nas o ich tragicznych skutkach, ale dopiero od niedawna możemy zidentyfikować sprawców tych epidemii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzyby na ludzkim ciele doczekały się swojej mapy

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 14:25
Okazuje się, że to cały mikroświat o wielkiej różnorodności genetycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosjanie mają krew mamuta. Sklonują go?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 09:48
Naukowcy znaleźli na północy Rosji świetnie zachowane ciało mamuta. W bryle lodu przetrwało ono 10 tysięcy lat.
rozwiń zwiń