Nauka

Tatuaż sprawdzi, czy jesteś zmęczony

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 01:00
Uprawiasz sport? Oto coś dla ciebie: naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego opracowali tatuaż-czujnik, który pokazuje poziom zmęczenia na podstawie analizy chemicznej potu.
Wyśmienita pogoda to sprzymierzeniec biegaczy
Wyśmienita pogoda to sprzymierzeniec biegaczyFoto: Glow Images/East News

Czujnik wygląda jak jednorazowy tatuaż. Zawiera w sobie enzym reagujący z kwasem mlekowym, składnikiem potu.

Maratończycy, cykliści czy pływacy mogą doprowadzić swoje organizmy do szkodliwego stanu wycieńczenia. Aby temu zapobiec, naukowcy opracowali specjalny tatuaż.

Zwykle metabolizm dostarcza do mięśni tego, czego im potrzeba. Jednak w trakcie intensywnego wysiłku do mięśni nie dociera wystarczająca ilość tlenu. Aby uzyskać potrzebną energię, komórki zaczynają beztlenowo spalać glukozę. Produktem tego procesu jest kwas mlekowy.

Reagując z enzymem zawartym w czujniku, kwas mlekowy utlenia się. Uwalnia wówczas elektrony, przetwarzane następnie w prąd elektryczny. Połączone z czujnikiem niewielkie urządzenie mierzy natężenie prądu, przetwarzając je we wskaźnik poziomu zmęczenia.

Doktorzy i lekarze mierzyli dotąd zmęczenie, co kilka minut mierząc poziom kwasu mlekowego we krwi. James Wang z University of California postanowił im to ułatwić. Prototyp urządzenia został przetestowany na grupie 10 ochotników ćwiczących na rowerach treningowych. Równocześnie próbki ich potu analizowane były w laboratorium metodą tradycyjną. Odczyty były takie same.

- To pierwszy przykład epidermalnego monitorowania potu - mówi Wang. Znajdzie zastosowanie nie tylko wśród atletów, ale i tych, którzy, ćwicząc, nie chcą się nadwerężać.

(ew/PAP/LATimes)

Zobacz więcej na temat: medycyna NAUKA
Czytaj także

Chłodzący kapelusz może zapobiec utracie włosów podczas chemii

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 01:55
Amerykańscy naukowcy testują właśnie specjalne chłodzące czapki, które mogą pomóc chorym na raka poddawanym chemioterapii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie lekarz nie może, komputer pośle

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 21:00
Ile technologia może zrobić dla medycyny? Całkiem sporo. O interfejsach multimedialnych, które pozwalają komunikować się z osobami w śpiączce lub całkowicie sparaliżowanymi, opowiada profesor Andrzej Czyżewski z Politechniki Gdańskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alkohol, koka i mróz. Inkaska mumia nastolatki zdradza swoje sekrety

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 17:55
Wygląda na spokojną. Fakt, że między zębami znaleziono liście koki, a jej grobem były szczyty Andów, wskazywał, że została złożona w ofierze. Najnowsze analizy zdradzają także, co działo się w ostatnich miesiącach jej życia.
rozwiń zwiń