Żeby znaleźć dziś dobrą pracę musimy znać języki obce. Otwarte rynki i granice sprawiają, że na ulicach naszych miast spotykamy wielu obcokrajowców, często też jeździmy zwiedzać ich kraje, w których bez znajomości języka obcego ani rusz.
Super, jeśli udało nam się już w dzieciństwie poznać przynajmniej podstawy jakiegoś języka obcego. Nie wszyscy jednak mieli takiego farta. Aleksandra Długosz z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i tłumaczka, oraz Dominika Baczyńska, tłumacz specjalistyczny z języka hiszpańskiego radzą jak nadrobić zaległości w znajomości języków obcych.
- Myślę, że najlepszą praktyką jest po prostu rozmowa i jak najczęstsze przebywanie z obcokrajowcami - mówi ekspertka. - Albo wyjazd. Najlepiej w praktyce uczymy się języków - dodaje drugi gość.
Kursy języków to idealna baza do nauki. Później kontakt z tzw. nativami pozwala nam się rozwijać. Otwieramy się na innych ludzi i bardzo szybko musimy znaleźć rozwiązanie by się z nimi porozumieć, jesteśmy bombardowani z każdej strony. Już dziś Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji proponuje gimnazjalistom i licealistom wyjazdy za granicę w ramach programu Mały Erasmus.
Nie bez znaczenia dla naszej nauki jest pierwszy nauczyciel języka. Ważne jest, żeby umiał przekazać nam miłość do języka i kultury obcego kraju. Warto też łączyć języki obce z muzyką.
- Doświadczenie pokazuje, że w zależności od wieku należy dobierać zupełnie inne metody nauki. Dzieciaki uczą się najszybciej, bo przez zabawę, nawet nie wiedzą, że się uczą - mówią ekspertki.
Jakie są najskuteczniejsze sposoby nauki języków obcych, jakie pułapki na nas czekają dowiesz się słuchając audycji Krzysztofa Grzybowskiego "4 do 4".
Zapraszamy również do wysłuchania materiału Karolina Mózgowiec o tym, jakie znamy języki, gdzie i jak się ich nauczyliśmy. Karolina sprawdziła też z czego wynika ogromna popularność języków: chińskiego i rosyjskiego - posłuchaj.
Od 22 do 29 września trwają obchody Europejskiego Dnia Języków.
(pj)