Nauka

Rozluźnia i uwalnia lepsze "ja". Uważaj, żeby nie przesadzić

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 15:00
Picie alkoholu stanowi atrakcyjny sposób radzenia sobie ze stresem. Przełącza osobowość na inny, bardziej adaptacyjny tor funkcjonowania – wynika z badań Joanny Jurczak ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Młode kobiety piją coraz więcej alkoholu
Młode kobiety piją coraz więcej alkoholuFoto: Glow Images/East News

Badaczka sprawdzała, jakie metody sprzyjają chwilowej, korzystnej zmianie tożsamości w stresujących sytuacjach towarzyskich. Doszła do wniosku, że najlepiej sprawdza się w tym wypadku alkohol – aż 77 proc. badanych, którzy zdecydowali się posłużyć alkoholem w celu opanowania emocji, doświadczyło pozytywnej przemiany osobowości.

- Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że po wypiciu alkoholu następuje obniżenie lęku, co wpływa na uaktywnienie się subosobowości kojarzonej z pozytywnym obrazem siebie – mówi Jurczak.

Uczestnicy badania mieli do wyboru trzy potencjalne sposoby zwalczania stresu. Mogli sięgnąć po drinka, przestawić się na bardziej pozytywne i praktyczne myślenie, bądź odwrócić swoją uwagę od problemu poprzez próbę zajęcia się czymś innym.  Okazało się, że chwilową zmianę tożsamości wywoływało zarówno przekierowanie uwagi na inną aktywność, jak i spożywanie alkoholu, ale tylko alkohol umożliwiał przywołanie korzystnej wersji naszego "ja".

I tu właśnie tkwi zagrożenie. - Młodzi ludzie mogą mieć trudność z krytycznym podejściem do używania napojów procentowych, skoro krótkoterminowo doświadczają bezpośredniej korzyści z jego używania – zauważa autorka badania.

Joanna Jurczak podkreśla także, że rezultaty niniejszego badania mogą mieć duże znaczenie dla pracy terapeutycznej z osobami uzależnionymi od alkoholu. - Lepsze zrozumienie swoich subosobowości i nauczenie się różnych sposobów kontrolowania, kiedy i które z nich dochodzą do głosu, może ułatwić zaprzestanie używania alkoholu do przełączania się na korzystniejsze części osobowości, aby poradzić sobie w sytuacji trudnej – mówi.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA psychologia