Nauka

Szczecin: Wystawa o początkach Polski

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 23:55
Kopia Drzwi Gnieźnieńskich oraz ewangeliarz świętego Ottona przeniosą odwiedzających Muzeum Narodowego w Szczecinie do wczesnopiastowskiej Polski.

Otwarta dziś wystawa "Polska około roku 1000. Gniezno pierwszą stolicą" prezentuje najnowsze wyniki badań historycznych i archeologicznych nad przeszłością grodu Lecha.

Zwiedzający będą mogli dowiedzieć się, że Polska sprzed 1000 lat to czas szeroko rozwiniętej kultury i rzemiosła.

- Towarzysząca ekspozycja "Pomorze u progu chrześcijaństwa" prezentuje unikatowe odkrycia należące do zbiorów szczecińskiej placówki muzealnej - mówi Agnieszko Kowalówka, kuratorka wystaw. - Krzyżyki bursztynowe pochodzą z badań w Kamieniu Pomorskim. Badań, które wciąż czekają na opracowanie, ale już teraz chcemy przybliżyć te zabytki. Podobnie Bulla Kołbacka. Jest to bulla papieska, związana z Soborem w Konstancji, też pierwszy raz widzi światło dzienne, wypłynęła z muzealnych magazynów - opowiada kuratorka.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie i Muzeum Narodowe w Szczecinie. Ekspozycję można oglądać do 30 marca w gmachu głównym na Wałach Chrobrego.

(ew/IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia