Nauka

Altamira dla nielicznych

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 15:00
W Hiszpanii po 12 latach otwarto dla zwiedzających Altamirę. Położoną na północy kraju jaskinię ze słynnymi paleolitycznymi rysunkami koni i bizonów będzie mogło jednak podziwiać tylko 5 osób tygodniowo.
Odbicia dłoni z Cuevas de las Manos
Odbicia dłoni z Cuevas de las Manos Foto: Mariano/Wiki/cc 3.0

Pozostali mogą zwiedzać powstałą obok jej wierną replikę. Celem ponownego otwarcia Altamiry są badania, jak obecność człowieka wpływa na rysunki sprzed 41 tysięcy lat.

Jaskinię odkryto pod koniec XIX wieku. Była otwarta dla publiczności do 2002 roku. Wtedy ją zamknięto, bo wydychany przez zwiedzających dwutlenek węgla niszczył rysunki. Ściany Altamiry uszczelniono i zainstalowano na nich czujniki reagujące na drgania i zmiany temperatury.

Od dzisiaj naukowcy badają, jak obecność człowieka wpływa na jej mikroklimat. W każdy czwartek spośród chętnych losowanych będzie 5 osób, które odpowiednio ubrane wejdą do środka.

Pierwszymi, którzy po 12 latach obejrzeli rysunki, są mieszkańcy Kantabrii. Ich wejście do jaskini było na żywo transmitowane przez lokalną telewizję. Eksperyment potrwa do końca sierpnia. Po przeanalizowaniu danych naukowcy podejmą decyzję, czy do jaskini można wpuszczać ludzi.

(ew/IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia
Czytaj także

Wiemy, dlaczego upadła cywilizacja Harappa

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 17:00
Zmiany klimatyczne, przemoc i choroby - to przyczyny upadku jednej z największych cywilizacji doliny Indusu, która kwitła ok. 3000 lat temu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sensacyjne odkrycie! Jaguary żyły na terenie Polski

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 18:56
- Mamy już pewność, że oba drapieżniki tutaj żyły - mówi Adrian Marciszak z Zakładu Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Meksyk: najważniejsza w historii wystawa o Majach

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 14:30
Wystawa „Majowie: odkrycie czasu bez końca” została uznana za najważniejszą reprezentację przedmiotów, które stworzyła ta cywilizacja.
rozwiń zwiń