Nauka

Wiosna! Obserwuj wracające ptaki

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 19:00
Astronomiczna wiosna rozpoczęła się wczoraj o 17:57. Rusza akcja obserwowania wracających ptaków.
Bocian biały
Bocian białyFoto: Snowmanradio/Wikimedia Commons/CC

Bociany, jaskółki dymówki, kukułki, jerzyki i żołny - czyli skrzydlaci posłańcy wiosny - są głównymi bohaterami międzynarodowej akcji Spring Alive, koordynowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP).

Akcja Spring Alive odbywa się w ponad 50 krajach Europy, Azji Środkowej i Afryki. W Polsce akcja rozpoczyna się 21 marca i potrwa do 21 czerwca.

Wszyscy chętni do udziału w akcji, widząc pojawienie się bocianów, jaskółek dymówek, kukułek, jerzyków i żołn, mają zarejestrować tę informację na stronie www.springalive.net

Dzięki takiemu doborowi gatunków oraz generowanym przez stronę internetową mapom, na podstawie wprowadzanych obserwacji, można śledzić postęp wiosny zarówno w różnych regionach Polski, jak i w całej Europie.

Każdy może pomóc. - Do dzielenia się informacjami w ramach Spring Alive zapraszamy wszystkich miłośników przyrody, a zwłaszcza dzieci i młodzież z rodzinami oraz nauczycielami – zachęca koordynator akcji, Hanna Rachwald z OTOP.

Warto pomóc, bo pierwsze dni wiosny będą pogodne i ciepłe. Chłodniej ma zrobić się dopiero na początku przyszłego tygodnia, ale temperatura nadal będzie stosunkowo wysoka - w granicach 15-tu stopni.

(ew/PAP-Nauka w Polsce, IAR)

Zobacz więcej na temat: biologia NAUKA
Czytaj także

Europę atakuje robak-szkodnik

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 20:15
Pierwszy przypadek pojawienia się w Europie groźnego robaka z Nowej Gwinei. Płaziniec Platydemus manokwari został znaleziony w Normandii w okolicach Caen.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Więcej transgenicznych roślin?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 16:55
Brytyjscy eksperci apelują o więcej badań nad żywnością transgeniczną. Domagają się jednocześnie zmniejszenia ograniczeń ze strony Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Okrzemki opowiedzą historię Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 20:10
Osady morskie i mikroskamieniałości takie jak okrzemki czy otwornice pomogą naukowcom prześledzić historię klimatu i środowiska Morza Bałtyckiego w ostatnich 6 tys. lat.
rozwiń zwiń