Nauka

Za kilka dni zaćmienie Księżyca. Zobacz w internecie!

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 15:00
Całkowite zaćmienie Księżyca, które będzie widoczne w obu Amerykach, będzie można zobaczyć online również z Polski. Zapraszamy!

Transmisja będzie możliwa dzięki ekspedycji naukowców w ramach projektu GLORIA, finansowanego w ramach 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej. Badacze jadą do Peru, by transmitować całemu światu to unikalne zjawisko.

15 kwietnia będzie miało miejsce pierwsze od ponad dwóch lat całkowite zaćmienie Księżyca. Niestety tym razem nie będzie ono widoczne z Polski - oglądać będzie je można na niebie na półkuli zachodniej - w Ameryce Północnej i Południowej oraz na Oceanie Atlantyckim.

Astronomowie w ramach projektu GLORIA ruszają na ekspedycję badawczą do Peru, do miejscowości Sacsayhuamán, by stamtąd transmitować całkowite zaćmienie. Dzięki temu przekazowi widzowie przed komputerami zobaczą, jak stopniowo Księżyc wchodzi w cień Ziemi, zmieniając barwę swej tarczy na coraz ciemniejszy, czerwony odcień.

Zaćmienie 15 kwietnia to pierwsze z czterech kolejnych zaćmień występujących po sobie w półrocznych odstępach. Ostatni taki cykl zaćmień (tetrada zaćmień) miał miejsce dekadę temu, następny będzie miał miejsce dopiero w 2032 roku.

Zaćmienie będzie miało miejsce w godzinach porannych. W zachodniej Europie będzie można się pokusić o dostrzeżenie początku zaćmienia, tzw. fazy półcieniowej, która rozpocznie się o godzinie 7:58 czasu polskiego. Zmiany w wyglądzie tarczy Księżyca podczas fazy półcieniowej są niewielkie i ta część zaćmienia będzie trudna do dostrzeżenia. Księżyc wejdzie w najciemniejszą część cienia dopiero o 9:06 czasu polskiego, kiedy w Europie będzie już pod horyzontem.

Wkrótce więcej informacji!

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA astronomia
Czytaj także

Układ Słoneczny ma nową planetę karłowatą!

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 18:00
Astronomowie spostrzegli obiekt o średnicy około 450 km. Znajduje sie 80 razy dalej od Słońca niż Ziemia. A nieregularności jego orbity mówią nam nieco o hipotetycznej Planecie X.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fale grawitacyjne dla laików

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 22:22
Naukowcy ogłosili, że mają dowody na istnienie przewidywanych od dawna fal grawitacyjnych. O co chodzi w przełomowym odkryciu sprzed dwóch tygodni?
rozwiń zwiń