Nauka

Zaćmienie Księżyca. Oglądaj u nas!

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 14:55
Srebrny Glob stanie się czerwony. Zobacz to na żywo w internecie!
Zaćmienie Księżyca w grudniu 2010 roku
Zaćmienie Księżyca w grudniu 2010 rokuFoto: Jiyang Chen /CC 3.0/Wikimedia Commons

Całkowite zaćmienie Księżyca będzie można obserwować na Pacyfiku i z obu Ameryk.

Niestety, nie będzie ono widoczne w Polsce. U nas można je będzie śledzić tylko za pośrednictwem internetu. Transmisje zapewnią m.in. NASA i europejski projekt GLORIA.

Poniżej okno, w którym będzie można oglądać zaćmienie za pośrenictwem Amerykańskiej Agencji Kosmicznej:



Video streaming by Ustream

 

- Gdy Słońce, Ziemia i Księżyc ustawią się w jednej linii, nasza planeta rzuca za sobą cień na tyle duży, że jest on w stanie objąć Srebrny Glob - wyjaśnia dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. - Ponieważ nasz naturalny satelita nie ma własnego źródła światła, lecz odbija tylko światło słoneczne, jego blask wtedy gaśnie. Mówimy wtedy o zjawisku zwanym zaćmieniem Księżyca. Gdy Srebrny Glob schowa się w cień Ziemi całkowicie, mówimy o zaćmieniu całkowitym, gdy schowa się częściowo, mówimy o zaćmieniu częściowym - mówi astronom.

Do najbliższego całkowitego zaćmienia Księżyca dojdzie 15 kwietnia. Niestety, nie będzie ono widoczne w Polsce. Zaćmienie półcieniowe rozpocznie się 15 kwietnia o godzinie 6.54 , zaćmienie częściowe - o godzinie 7.58, zaćmienie całkowite - o godzinie 9.07, maksimum zaćmienia z fazą 1.2907 - o godzinie 9.46 . Koniec zaćmienia całkowitego nastąpi o godzinie 10.25, koniec zaćmienia częściowego - o 11.33, a koniec zaćmienia półcieniowego - o 12.38.

Wtrkowe zaćmienie to pierwsze z czterech kolejnych zaćmień występujących po sobie w półrocznych odstępach. Ostatni taki cykl zaćmień (tetrada zaćmień) miał miejsce dekadę temu, następny będzie miał miejsce dopiero w 2032 roku.

Następne zaćmienie Księżyca wydarzy się zatem wkrótce - 8 października 2014 roku. Niestety, także nie zobaczymy go z Polski.

(ew/PAP/NASA)

Zobacz więcej na temat: astronomia NAUKA
Czytaj także

Układ Słoneczny ma nową planetę karłowatą!

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 18:00
Astronomowie spostrzegli obiekt o średnicy około 450 km. Znajduje sie 80 razy dalej od Słońca niż Ziemia. A nieregularności jego orbity mówią nam nieco o hipotetycznej Planecie X.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Będzie można zobaczyć czapy polarne na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 09:47
W kwietniu wystąpią bardzo dobre warunki do obserwacji Marsa, Saturna, Ceres i Westy. Używając teleskopu będzie można zobaczyć czapy suchego lodu na biegunach Czerwonej Planety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fale grawitacyjne dla laików

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 22:22
Naukowcy ogłosili, że mają dowody na istnienie przewidywanych od dawna fal grawitacyjnych. O co chodzi w przełomowym odkryciu sprzed dwóch tygodni?
rozwiń zwiń