Nauka

Perseidy. Przed nami ulewa spadających gwiazd (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 13:00
Spadające gwiazdy to w rzeczywistości wyrzucone przez komety drobinki pyłu, nie większe od ziarenek piasku. Tak jest także w przypadku sierpniowego roju Perseidów.
Perseidy
PerseidyFoto: ESO/S. Guisard/Wikimedia Commons

- To, co wydaje nam się spadającą gwiazdą, w rzeczywistości jest zaledwie drobiną pyłu, często nie większą od ziarenka piachu. Wpada ona w ziemską atmosferę i na skutek tarcia o nią rozgrzewa się, ulega spaleniu, a ślad takiego procesu obserwujemy na niebie jako krótkotrwały, szybki błysk - mówi popularyzator astronomii Karol Wójcicki z planetarium Niebo Kopernika przy Centrum Nauki Kopernik (CNK) w Warszawie.

Spadające gwiazdy fachowo nazywane są meteorami. Najwięcej - od 80 do 100 w ciągu godziny - będzie można zaobserwować ich w nocy z 12 na 13 sierpnia. Na niebie pojawia się wtedy najpopularniejszy rój meteorów, zwanych Perseidami.

Meteory, które w sierpniu pojawiają się na niebie, zawdzięczają swoją nazwę gwiazdozbiorowi Perseusza. To gwiazdozbiór, który z Polski można obserwować przez całą noc nad wschodnim horyzontem. Właśnie z kierunku tego gwiazdozbioru "wylatują" pojawiające się na niebie Perseidy. - Szukając spadających gwiazd, nie należy jednak patrzeć w tym kierunku.

Meteory będą pojawiały się od niego do kilkudziesięciu stopni w lewo, prawo i do góry. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu położyć się na kocu czy leżaku i wzrokiem obejmować jak największy obszar nieba - doradza Wójcicki.

Choć meteory najlepiej obserwować z terenów podmiejskich, to mieszkańcy miast również nie muszą rezygnować. Po prostu zobaczą tylko najjaśniejsze.

W tym roku warunki do obserwacji będą nieco utrudnione, ponieważ szczyt roju wypadnie dwa dni po pełni Księżyca.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA astronomia
Czytaj także

Ponad sto gejzerów na księżycu Saturna

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2014 11:11
Jest mały i lodowaty, ale może sprzyjać życiu. Enceladus - księżyc Saturna przykuł uwagę astronomów, którzy zauważyli na nim gigantyczne gejzery.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ESA zaprasza kobiety

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2014 12:00
Płeć nie jest, a w każdym razie nie powinna być, przeszkodą dla naukowców. Tak twierdzi w rozmowie z Polskim Radiem Kirsten MacDonell z Europejskiej Agencji Kosmicznej i zachęca kobiety do angażowania się w badania naukowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosetta na orbicie komety!

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 10:00
Po dekadzie lotu europejska sonda weszła na orbitę komety. Rozpoczynają się pierwsze w historii ludzkości badania naukowe komety w przestrzeni kosmicznej. Rosetta będzie towarzyszyła 67P do końca 2015 roku. Razem z nią zbliży się do Słońca.
rozwiń zwiń