Nauka

Stołowe zderzacze zmienią fizykę

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 23:00
Niewielki, laserowy akcelerator może nadać elektronom energię możliwą wcześniej do osiągnięcia tylko w przypadku urządzeń o wielkości mierzonej w kilometrach.
Stołowe zderzacze zmienią fizykę
Foto: sxc.hu/cc.

Fizycy Wim Leemans i jego koledzy z Lawrence Berkeley National Laboratory w Kalifornii (USA) zbudowali zderzacz swobodnie mieszczący się na stole. Przyspiesza on cząstki przy pomocy wiązek laserowych, tworzących fale w plazmie. Nadali cząstkom energię 4,2 GeV w urządzeniu długim tylko na 9 centymetrów!

Dla porównania słynny Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) w CERN pod Genewą jest pierścieniem o obwodzie 27 kilometrów. Ale nawet standardowej wielkości akceleratory wymagają tuneli długich na setki metrów, by nadać cząstkom energię rzędu gigaelektronowolta (GeV) - osiągnięcie Amerykanów jest zatem znaczące.

Fizycy od dawna pracują nad akceleratorami, które można by uruchomić każdym laboratorium. - Ten rezultat wymaga doskonałego panowania nad laserami i plazmą - zastrzega Wim Leemans.

Jego zespół korzystał z jednego z najpotężniejszych laserów świata, BELLA (Berkeley Lab Laser Accelerator). Został uruchomiony w zeszłym roku i już przynosi pierwsze naukowe rezultaty.

Jak twierdzi Leemans, zanim można będzie zastąpić wielkie akceleratory małymi urządzeniami potrzebne są bardziej zawansowane lasery.

(ew/PAP/EurekAlert)

Zobacz więcej na temat: NAUKA fizyka
Czytaj także

LHC: poznaliśmy dwie nowe cząstki

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2014 15:00
Dwie nowe cząstki elementarne, składające się z kwarków dolnego (d), dziwnego (s) i pięknego (b) zaobserwowano dzięki analizie danych z Wielkiego Zderzacza Hadronów. LHC na razie jest nieczynny, ale wznowi prace za kilka miesięcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znajdź bozon Higgsa. CERN udostępnił dane

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 19:00
CERN czyli Europejska Organizacja Badań Jądrowych udostępniła w sieci dane z eksperymentów prowadzonych w LHC. Każdy może je za darmo przeanalizować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowe dokonanie roku: lądowanie na komecie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 18:00
Rosetta - to największe naukowe dokonanie w tym roku. Tak twierdzą wydawcy wpływowego brytyjskiego pisma „Świat Fizyki”.
rozwiń zwiń