Nauka

Kangury są mańkutami

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2015 16:00
Kangury są w większości leworęczne. Tasmańscy i rosyjscy naukowcy zaobserwowali, że podczas jedzenia i wykonywania "czynności higienicznych" zwierzęta te posługują się przeważnie lewą łapą.
Audio
Kangury są mańkutami
Foto: Depositphotos

Zauważono to u trzech różnych gatunków kangurowatych. U innych torbaczy, które poruszają się na czterech łapach, nie stwierdzono tej cechy.

Autorzy badań podkreślają wagę tych obserwacji. Dotychczas bowiem sądzono, że dominacja którejś z kończyn występuje tylko u człowieka lub u spokrewnionych z nim ssaków naczelnych. Według odkrywców, obserwacje te mogą rzucić nowe światło na symetrię mózgu i ewolucję ssaków - także człowieka. Niektórzy eksperci mają jednak wątpliwości dotyczące tych obserwacji i wyciąganych z nich wniosków.

Leworęczne czy nie kangury są uwielbiane na całym świecie, z wyjątkiem samej Australii, gdzie przez niektórych zwierzęta te są uważane za szkodniki wyżerające trawę przeznaczoną dla owiec i krów.

Wyniki badań opublikowano w piśmie "Current Biology".

(IAR)

Zobacz więcej na temat: biologia NAUKA zwierzęta
Czytaj także

Czy wyginą duże dzikie zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2015 20:00
Liczne populacje dużych dzikich zwierząt szybko się kurczą. To grozi pojawieniem się tak zwanego „pustego krajobrazu” - ostrzegają amerykańscy naukowcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy znaleźli pierwszą stałocieplną rybę

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 18:00
Ryba, która potrafi utrzymywać stałą ciepłotę ciała, żyje bardzo głęboko. Potrafi jednak rozgrzać się dzięki potężnym mięśniom piersiowym. Izolację zapewnia jej tłuszcz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najmniejszy delfin zagrożony wyginięciem

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 22:22
Najmniejszy i najrzadziej spotykany gatunek delfina może zniknąć z powierzchni Ziemi w ciągu 15 lat - alarmują ekolodzy. O krytycznej sytuacji tak zwanych delfinów Maui mówią niemieccy eksperci z organizacji Nabu.
rozwiń zwiń