Nauka

Czy wyginą duże dzikie zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2015 20:00
Liczne populacje dużych dzikich zwierząt szybko się kurczą. To grozi pojawieniem się tak zwanego „pustego krajobrazu” - ostrzegają amerykańscy naukowcy.
Audio
  • Zagrożone duże lądowe zwierzęta - IAR / R.Motriuk
Czy wyginą duże dzikie zwierzęta?
Foto: Glow Images/ East News

Profesor William Ripple ze stanowego Uniwersytetu Oregon badał lądowe zwierzęta ważące ponad sto kilogramów, w tym renifery i słonie. Doszedł do wniosku, że ponad połowa dużych roślinożerców - od nosorożców do goryli - jest zagrożonych wyginięciem. Przyczyną jest kłusownictwo i utrata siedlisk.

Ta najnowsza analiza potwierdza wyniki wcześniejszych, podobnych badań. Profesor Ripple podkreśla, że im mniej jest zwierząt, tym bardziej pustoszeją krajobrazy lasów, łąk czy pustyń. Pracę zamieszcza pismo Amerykańskiego Towarzystwa Rozwoju Nauki „Science Advances”.

(IAR)

Czytaj także

Czy in vitro uratuje nosorożce?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 12:00
Zapłodnienie in vitro może okazać się skuteczną metodą na uratowanie krytycznie zagrożonego gatunku. Światowi eksperci rozmawiali w Kenii o tym, jak nie dopuścić do wyginięcia nosorożców białych północnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leśnicy liczą dzikie zwierzęta

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 12:00
W lasach trwa wielkie liczenie zwierząt. Leśnicy i myśliwi sprawdzają, gdzie danych gatunków jest najwięcej oraz czy ich przybywa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Do lasu z aplikacją

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 12:12
W lasach kryje się historia. Poznać ją możemy m.in. dzięki nowej aplikacji na urządzenia mobilne "Drzewa z klimatem".
rozwiń zwiń