Nauka

Polacy odkryli niezwykły egipski pochówek

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2015 12:00
Ciało zmarłego w neolicie człowieka miało ślady celowego uszkodzenia ciała w postaci nacięć na kości udowej. Odkrycia dokonano w czasie tegorocznych wykopalisk prowadzonych na Pustynie Zachodniej w Egipcie.
Starożytni, podobnie jak my, mieli olbrzymią skłonność do plotkowania. Badacze twierdzą, że tak właśnie spędzali swój wolny czas
Starożytni, podobnie jak my, mieli olbrzymią skłonność do plotkowania. Badacze twierdzą, że tak właśnie spędzali swój wolny czas Foto: Glow Images/East News

To pierwszy, znany w tej części Afryki, przypadek takich zabiegów z okresu neolitu.

Odkrycia dokonała ekspedycja prowadzona przez prof. Jacka Kabacińskiego z poznańskiego oddziału Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Polacy badają pustynny rejon zwany Gebel Ramlah. Działają tam od 2009 roku i od początku mogli pochwalić się ważnymi znaleziskami, m.in. w postaci wyjątkowego cmentarzyska noworodków.

W tym roku odkryli dalszą część cmentarzyska i zbadali 60 nowych pochówków, tym razem osób dorosłych.

W jednym z grobów mieściły się szczątki dwóch zmarłych, a jeden nosi ślady celowego uszkadzania ciała w postaci nacięcia na kości udowej. W innym grobie odkryto z kolei pozostałości niespotykanych wcześniej w tym rejonie konstrukcji grobowych, złożonych z płyt kamiennych, którymi wyłożono wnętrze jamy, do której złożono zmarłego.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia Egipt
Czytaj także

Przykleili brodę faraonowi. Staną przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 20:00
Będzie pozew za fuszerkę przy przyklejaniu brody Tutenchamonowi w muzeum w Kairze. Grupa egipskich konserwatorów chce pozwać ministra starożytności za sposób, w jaki naprawiona została maska pogrzebowa faraona. Został na niej widoczny ślad kleju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starożytni Egipcjanie fałszowali mumie

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 12:00
Niektóre egipskie mumie są puste w środku, sugerują brytyjscy naukowcy. W wielu przypadkach turystom pokazywane są bandaże, pod którymi nic nie ma.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy nad Nilem, czyli archeologia ekstremalna

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 01:30
- Nie liczymy na żadnego złotego Tutenchamona, odkrycie nienaruszonego grobowca i nadzwyczajne trofea. Dla nas największym skarbem jest informacja - mówi dr Andrzej Ćwiek.
rozwiń zwiń