Dr Paweł Łaguna z Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnia, że hemofilia jest zaliczana do skaz krwotocznych. - Możemy je podzielić na trzy podstawowe grupy: skazy płytkowe, osoczowe i naczyniowe. Inny podział mówi o: wrodzonych i nabytych - wyjaśnia gość Jedynki. Hemofilia jest skazą osoczową i wrodzoną. Jak dodaje doktor, w jednym na milion przypadków zdarza się hemofilia nabyta.
Choroba ta najczęściej jest przekazywana przez matkę dziecku płci męskiej, choć 30 procent mutacji jest spontanicznych. - Pierwszymi objawami jest łatwe siniaczenie, w pierwszym rozwoju może dojść do krwawienia z okolicy pępka, również po stosowaniu szczepień domięśniowo mogą występować krwawienia i krwiaki, wylewy do pośladków - opowiada lekarz.
W programie mówiliśmy o tym jak wygląda życie z hemofilią, czym grozi nieleczenie tej choroby oraz jakie są nowoczesne metody leczenia.
***
Tytuł audycji: Wieczór odkrywców
Prowadzi: Krzysztof Michalski
Goście: dr Paweł Łaguna (Katedra i Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego), Bogdan Gajewski (Prezes Polskiego Stowarzyszenie Chorych na Hemofilię)
Data emisji: 4.08.2015
Godzina emisji: 21.37
sm/pg