- Widziałam już w życiu Księżyc z żółtawym odcieniem, ale czerwonego jeszcze nie. My mamy teleskop i analogowy i cyfrowy i przyszliśmy tu, do najwyżej położonego miejsca w Paryżu, żeby popatrzeć - mówi studentka Katarina.
Tak wyjątkowe zaćmienie miało miejsce ostatnim razem 32 lata temu. Na następne trzeba będzie czekać do roku 2033.
<<<Takiego zaćmienia Księżyca nie było od 30 lat>>>
Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy w jednej linii ustawią się: Słońce, Ziemia i Księżyc. Cień rzucany przez naszą planetę jest wtedy na tyle duży, że Srebrny Glob może się w nim schować. A ponieważ nasz naturalny satelita świeci światłem odbitym od Słońca, jego zablokowanie powoduje, że tarcza Księżyca przestaje świecić.
Tegoroczne zaćmienie było wyjątkowe. - Dodatkowo będziemy mieli tzw. perygeum Księżyca, co znaczy, że znajdzie się on najbliżej Ziemi. Zbliży się do niej na niecałe 357 tys. km i będzie to największe zbliżenie Księżyca do Ziemi w całym 2015 roku - zapowiadał popularyzator astronomii Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik i planetarium Niebo Kopernika w Warszawie. Znajdujący się tak blisko planety Księżyc zyskuje miano Super Księżyca.
CNN Newsource/x-news
Ostatnie całkowite zaćmienie z Polski widać było w 2011 roku. Jednak sytuacja, w której perygeum Księżyca występuje razem z jego zaćmieniem wydarzyła się w ostatnim stuleciu zaledwie pięć razy. - Następna okazja, aby zobaczyć Super Księżyc podczas zaćmienia będzie dopiero w 2033 roku - oświadczył Wójcicki.
Zaćmiony Superksiężyc nabrał również wyjątkowego koloru - krwistoczerwonego. To dlatego, że oświetlała go rozświetlona przez światło słoneczne ziemska atmosfera.
CNN Newsource/x-news
Do obserwacji zaćmienia Księżyca nie potrzebne były lornetki ani teleskopy, choć niewątpliwie przy ich użyciu widok był jeszcze ciekawszy.
Zobacz więcej filmów>>>
IAR,PAP,kh