Odnalezione przez grupę archeologów pod kierownictwem prof. Vince Gaffney'a z Uniwersytetu w Birmingham kamienne kręgi są najprawdopodobniej miejscem dawnego kultu religijnego. Szacuje się, że znalezisko jest 15 razy większe od Stonehenge. Według naukowców, kamienne struktury mają ponad 4500 lat i pochodzą z epoki neolitu. Głazów jest przynajmniej 90, a część z nich ma nawet pięć metrów wysokości. Kiedyś stały pionowo, ale zostały powalone i stworzyły geologiczny układ, monolit Durrington Walls. W przeciwieństwie do Stonehenge, nie tworzą okręgu, a jednolitą linię.
- Wydaje nam się, że na całym świecie nie ma czegoś podobnego do tego odkrycia – przekonywał Vince Gaffney. – To jest coś nowego, a skala jest nadzwyczajna – dodał.
CNN Newsource/x-news
Uczeni są przekonani, że olbrzymie kamienie były częścią neolitycznej areny, bądź miały podobne religijne znaczenie co Stonehenge. Tajemnicą pozostaje, czy stanowiły jego część, czy były odrębnym, konkurencyjnym miejscem kultu. Naukowcy natrafili na ich ślad używając specjalnych georadarów, które badają ziemię do 15 metrów w głąb.
Stonehenge to jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epoki neolitu albo brązu, znajdująca się w południowej części Anglii. Najprawdopodobniej związany był z kultem Księżyca i Słońca. Składa się z wałów ziemnych otaczających duży zespół stojących kamieni. Obiekt od 1986 roku jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
BBC News/youtube
pp