Nauka

Dwa nieznane, młode kratery na Księżycu

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 23:56
Księżyc ciągle zaskakuje. Naukowcy odkryli dwa geologicznie młode kratery w jego najciemniejszych obszarach. O odkryciu poinformował amerykański Southwest Research Institute z San Antonio w Teksasie.
Dwa nieznane, młode kratery na Księżycu
Foto: NASA

Odkrycia dokonano dzięki danym zebranym za pomocą instrumentu o nazwie Lyman-Alpha Mapping Project (LAMP), który pracuje na pokładzie sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) krążącej wokół Księżyca. Instrument LAMP korzysta z pasma w dalekim ultrafiolecie, aby dostrzec szczegóły w tych rejonach Księżyca, które są stale zacienione.

Korzystając z danych ze spektrometru ultrafioletowego oraz z obrazów radarowych, naukowcy wykonali mapy dna dwóch dużych kraterów blisko południowego bieguna Księżyca. Kratery Faustini i Slater są trudne do zbadania, bowiem promienie słoneczne nigdy nie oświetlają ich bezpośrednio.

Zauważono, że we wnętrzach obu dużych kraterów są obszary nieco jaśniejsze od otoczenia. To dwa małe kratery o rozmiarach nie większych niż 2 kilometry. Jeden z kraterów jest na tyle jaśniejszy (czyli ma na tyle świeżo wyrzucony podczas uderzenia meteorytu materiał), że pozwoliło to oszacować jego wiek na 16 milionów lat. Z kolei materia wyrzucona z drugiego małego krateru już nieco pociemniała i naukowcy oceniają, że musi mieć co najmniej 75 milionów lat. Górna granica wieku to 420 milionów lat, gdyż wtedy już całkowicie byłaby pokryta ciemnym pyłem.

- To ekscytujące odkrycie - mówi dr Kathleen Mandt, główna autorka badań. - Znalezienie takich geologicznie młodych kraterów pomaga nam zrozumieć historię kolizji w Układzie Słonecznym - dodaje.

Księżyc, chociaż badany od wielu lat, ciągle skrywa sporo tajemnic.

(ew/PAP/IFLScience)

Zobacz więcej na temat: NAUKA astronomia księżyc
Czytaj także

Chiny wylądują po drugiej stronie Księżyca w 2018 roku

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 23:00
Chiny zamierzają w 2018 r. wysłać lądownik na niewidoczną z Ziemi półkulę Księżyca - poinformowała w piątek agencja Xinhua. Ma to być kolejny, najbardziej ambitny z dotychczasowych, krok w chińskim programie badań Srebrnego Globu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pozycja Księżyca wpływa na ilość opadów

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 22:22
Jest to wpływ nieznaczny, ale jednak dający się zaobserwować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Symulacja lotu na Księżyc i Marsa. Ochotnicy poszukiwani

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2016 20:11
Ośmioro zdrowych i sprawnych ludzi - kobiet i mężczyzn - ma szansę na przygodę życia.
rozwiń zwiń