Nauka

ORNITOLOGIA: Jak gołębie trafiają do domu

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2007 11:28
Gołębie słyną z tego, że wypuszczone setki kilometrów od domu bezbłędnie wracają do swojego gołębnika. Czemu zawdzięczają niezwykły zmysł nawigacji?

Różne były i są hipotezy na temat ich zmysłu nawigacji, ale od dawna naukowcy byli przekonani o wykorzystywaniu przez te ptaki pola magnetycznego Ziemi. Nie mieli jednak dowodów, lecz teraz – za sprawą badacza zachowań zwierząt Todda Denisa z Uniwersytetu w Auckland (Nowa Zelandia) – już taki dowód zyskali. Denis wywiózł gołębie w miejsce o nazwie Auckland Junction Magnetic Anomaly, gdzie masywna skała ukryta głęboko pod powierzchnią zaburza w znacznym stopniu naturalne pole magnetyczne. Wypuszczone tam ptaki „głupiały” i latały w kółko (59 na wszystkich 92) wyraźnie orientując się na pole lokalne, natomiast gdy udawało im się wyzwolić z tego zaklętego kręgu i wpływ pola Ziemi zaczynał przeważać – bez trudu kierowały się we właściwą stronę. Opinie naukowców z innych ośrodków o tym eksperymencie są entuzjastyczne.
 

Źródło: Science

Zobacz więcej na temat: Nowa Zelandia
Czytaj także

Gołębie kręcą filmy o Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2010 13:00
Kraków postanowił promować się w niezwykły sposób. Filmy o tym mieście powstały dzięki gołębiom, które miniaturowymi kamerami przypiętymi do tułowia "nakręciły" sporo materiału.
rozwiń zwiń