Grobowiec kapłana–wojownika, który został odkryty ostatnio w kompleksie archeologicznym Huaca Rajada w Sipán (północne Peru), pochodzi sprzed 2000 lat. Kultura Moche występowała tam zatem wcześniej niż dotąd przypuszczano.
Faza „wczesnego Moche” jest datowana na okres po między 100 a 300 r. n.e. W Sipán, najsłynniejszym stanowisku archeologicznym związanym z kulturą Moche, gdzie odkryto niegdyś słynnego „władcę z Sipán”, najważniejsze znaleziska były dotąd datowane na późniejszy okres – na III wiek. Odkrycie tak wczesnego grobu rzuca nowe światło na historię kultury Moche.
Kapłan pochowany w "grobowcu 15" – bo tak nazywa się ten obszar stanowiska archeologicznego w Sipán – miał około 21 lat i należał do elity ludu Moche. Jego pochówek został wspaniale wyposażony: razem z młodzieńcem zakopano bowiem koronę z figurą puchacza, berło, branzolety, dzwoneczki z miedzi, wreszcie wyroby z muszli – na przykład pektorały.
Żeby dostac się do tych wszystkich „wspaniałości”, archeolodzy musieli przekopać się przez aż 12 metrów ziemi. W trakcie prac wykopaliskowych odkryto między innymi ceramikę – także w formie puchacza, który odkrywał dużą rolę w duchowości ludu Moche we wczesnej fazie jego rozwoju. – Te wszystkie znaleziska pochodzą z I wieku n.e., przez co na ten okres datujemy początek badanej przez nas platformy grobowej. Prawdopodbnie znajdziemy więcej pochówków z około 100 roku – spodziewa się Luis Chero Zurita, archeolog nadzorujący prace w Sipán.
Nie znamy jeszcze przyczyny śmierci młodego kapłana. Prace w jego grobowcu potrwają do grudnia. Znaleziska zostaną poddane analizom spacjalistów z USA. Badania radiowęglowe pomogą ustalić dokładną chronologię grobowca.
(ew)
Źr. Chiclayo Actual