Nauka

"Movember" - mężczyźni zapuszczają wąsy promując walkę z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 09:24
"Chociaż nowotwory są najczęstszą przyczyną śmierci mężczyzn w Polsce, to mówienie o nich - a zwłaszcza o tych atakujących okolice intymne - jest tabu".
W akcję zaangażowali się siatkarze zespołu Zaksa Kędzierzyn Koźle
W akcję zaangażowali się siatkarze zespołu Zaksa Kędzierzyn KoźleFoto: movember.org.pl

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Nazwa inicjatywy zainaugurowanej ponad dekadę temu w australijskim Melbourne to zbitka angielskich słów "wąsy" i "listopad" - "moustache" i "november". Pomysłodawcy wyszli z założenia, że wąsy, które nie są współcześnie zbyt częstym elementem wizerunku, przyciągają uwagę otoczenia. A o to chodzi, by sprowokować... do dyskusji na temat zdrowia mężczyzn.

Rak jądra dotyka głównie mężczyzn między 14. a 34. rokiem życia. Rak prostaty - już po 45. roku życia

W akcję "Movember" zangażowało się na świecie wiele znanych osób, wśród nich m.in. popularni aktorzy Nick Offerman, Jude Law i Brad Pitt. Tegoroczną kampanię w Polsce wspierają m.in. siatkarze Zaksa Kędzierzyn-Koźle.

- W latach ubiegłych korzystaliśmy z materiałów, które dostarczała centrala "Movember" na Europę z Wielkiej Brytanii. W tym roku zdecydowaliśmy się wykorzystywać twarze znane lokalnie - udało się pozyskać wsparcie siatkarzy zespołu Zaksa Kędzierzyn Koźle, aktualnych mistrzów Polski – powiedział rzecznik akcji Kuba Kajdaniuk.

"Chłopak nie płaczą. Nie załamują się. Są zawsze na wszystko gotowi. A już na pewno nie chorują. No dobrze, czasem chorują - ale z pewnością nie na nowotwory. Rak jąder i rak prostaty to nie potwory z filmowych horrorów. Rak jądra dotyka głównie mężczyzn między 14. a 34. rokiem życia. Rak prostaty - już po 45. roku życia. I chociaż nowotwory są najczęstszą przyczyną śmierci mężczyzn w Polsce, to mówienie o nich - a zwłaszcza o tych atakujących okolice intymne - jest tabu".

"Dołączcie w listopadzie do świadomych mężczyzn, pokonujących obawy, wstyd i własne słabości. Badanie prostaty to badanie jak każde inne! A może zadecydować o dalszym życiu w zdrowiu i pełnej sprawności" - zachęcają lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

- Każdy mężczyzna powinien co najmniej raz w miesiącu dokładnie zbadać jądra - może to zrobić sam, na przykład w trakcie kąpieli lub przed snem. Powinien zwracać uwagę na wielkość i kształt jąder oraz czy nie ma na nich wyczuwalnych guzków. W przypadku, gdy wyczuje coś niepokojącego, a dodatkowo pojawi się ból albo opuchlizna, powinien natychmiast zgłosić się do lekarza - podkreśliła prezes PPOZ Bożena Janicka.

W ramach kampanii udało się zorganizować bezpłatne badania usg jąder dla mężczyzn, by oswoić ich z badaniami, które są kluczowe we wczesnym wykrywaniu nowotworów jąder i prostaty. Badania zaplanowano w wybranych miastach w Polsce. Realizowane są w punktach w centrach handlowych.

Informacje o badaniach znaleźć można na stronie www.movember.org.pl

PAP, kk

Czytaj także

To jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2016 14:19
- Nie mamy jednoznacznie charakterystycznych objawów związanych z rakiem gruczołu krokowego, szczególnie w jego fazie początkowej. Dlatego spotkanie mężczyzny z urologiem jest tak ważne - powiedział w Jedynce dr Roman Sosnowski.
rozwiń zwiń