Nauka

Osiedle Fenicjan na Sardynii

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2007 13:35
Wykopaliska na zachodnim wybrzeżu Sardynii mogą odsłonić starożytną fenicką kolonię Othoca.

Wykopaliska na zachodnim wybrzeżu Sardynii mogą odsłonić starożytną fenicką kolonię Othoca (obecnie Santa Giusta w prowincji Oristano).

Othoca została założona ok. 2600 lat temu, a z czasem na tym miejscu wyrosło współczesne miasto. Jednak większość starożytnych zabudowań znajduje się pod grubą warstwą mułu na dnie dużego jeziora zwanego Stagno di Santa Giusta (czyli Staw Santa Giusta). Jezioro to oddzielone od morza poprzez jedynie wąski pas lądu, było niegdyś zapewne portem miasta Othoca.

W wykopaliska zaangażowani są burmistrz miasta, Antonello Figus, oraz archeolog Carla Del Vais z Uniwersytetu w Cagliari (Universita degli Studi di Cagliari, także na Sardynii), specjalizująca się w fenickich koloniach na Sardynii. Del Vais planuje skupić się jedynie na małej części jeziora, nie więcej niż kilkadziesięciu metrów kwadratowych. Obszar ten ma zawierać około setki amfor, spoczywających na wierzchu dużej ilości drewna. Jest ono niezwykle dobrze zachowane, dzięki zawartości minerałów w błocie, które spowolniły proces rozkładu. Carla Del Vais wierzy, że drewno jest wystarczająco dobrze zachowane, aby pozwolić na datowanie metodą węgla C14. Mimo że plany wykopalisk są dość zaawansowane, miasto stara się wciąż o dofinansowanie prac.

Poprzednie wykopaliska w tym rejonie pozwoliły na wydobycie 50 amfor z podwodnego błota. Zawierały one resztki żywności. W latach 80. zostały odsłonięte pozostałości fenickiej nekropoli w centrum miasta. Wykopaliska są uważane za przełomowe, odkąd odkryty został jedyny znany we Włoszech przykład fenickiej podziemnej komory grobowej, skonstruowanej z wielkich płyt piaskowca. Inny grób tego typu został zidentyfikowany kilkadziesiąt metrów dalej. Jednakże wykopaliska zostały przerwane z powodu braku środków finansowych, które zapewniłyby zachowanie potencjalnych artefaktów.

Fenicjanie to lud semicki, który trudnił się handlem morskim w basenie Morza Śródziemnego. Zaczynając ze swojej ojczyzny na terenie współczesnego Libanu, poczęli budować liczne kolonie w różnych miejscach wybrzeża śródziemnomorskiego. Służyły one jako punkty tranzytowe, kolejne etapy fenickich wypraw handlowych. Kolonizacja Sardynii rozpoczęła się w VIII wieku p.n.e., a tamtejsze kolonie dość szybko przekształciły się w rozwijające się centra handlowe. W wyniku wojny między rdzenną ludnością Sardynii a Fenicjanami w 509 r. p.n.e. Sardynia ostatecznie stała się jedną z prowincji Kartaginy, najpotężniejszego fenickiego miasta-państwa w zachodnim rejonie Morza Śródziemnego, znajdującego się na wybrzeżu dzisiejszej Tunezji. Władza Fenicjan na tej wyspie skończyła się wraz z podbojem rzymskim, w 238 r. p.n.e.

Tytus Mikołajczak

 

Na podstawie: ANSA

Czytaj także

Spojrzeć Tutowi w DNA

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 03:38
O przyszłości współpracy archeologów i genetyków mówi Albert Zink, członek grupy naukowców, którzy jako pierwsi przebadali DNA Tutenchamona.
rozwiń zwiń