Nauka

HISTORIA: Wojny a klimat

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2007 10:35
Zmiany klimatu mają istotny wpływ na wybuchanie lub wyciszanie konfliktów

 

Bez żadnych wątpliwości – krwawe konflikty i wojny są związane ze zmianami klimatu. Tak twierdzą naukowcy z USA, Chin i Wielkiej Brytanii, którzy wspólnie prześledzili dostępne dane dotyczące cen żywności, liczby ludzi na świecie oraz wybuchających konfliktów i porównali je z warunkami klimatycznymi – sięgając wstecz aż do 1400 roku. Wypływające z ich pracy wnioski są zresztą logiczne – kiedy niesprzyjające warunki powodowały obniżanie się plonów i wzrost cen, całe populacje zaczynały głodować, a w poszukiwaniu ratunku nie zawsze pokojowo migrowały w różne strony.

Takie przykłady obserwujemy i dziś. Na skutek globalnego ocieplenia przybrzeżne tereny uprawne np. w Azji są coraz częściej niszczone przez powodzie i miliony ludzi tam mieszkających już przemieszczają się w głąb lądu, gdzie żyją miliony tak samo biedne jak oni i gdzie dla przybyszów nie ma miejsca. Gdyby w Darfurze wody starczało dla wszystkich, a jałowa ziemia rodziła, prawdopodobnie nie słyszelibyśmy o tak strasznej wojnie, jaka ma miejsce w Sudanie.

Ciekawe korelacje znaleźli też badacze w dawnej Europie. Po 250 niespokojnych latach, wiek XVIII okazał się okresem łagodności (podobnie było też w Chinach). Okazuje się, że między 1700 a 1800 rokiem nieco podniosła się średnia temperatura i żywności było więcej niż poprzednio - zniknął więc główny powód buntów i niezadowolenia. Oczywiście nie wszystko da się wytłumaczyć tak prosto i temperatura nie jest jedynym czynnikiem powodującym wojny, ale na pewno nie jest bez znaczenia.

 

 

 

 Źródło: New Scientist 

Czytaj także

Rosja zniszczy Gruzję

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2008 17:22
Moskwa nie przejmując się dyplomatycznymi groźbami Zachodu i eskaluje działania na Kaukazie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rośnie napięcie na Półwyspie Koreańskim

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2010 10:22
Pjongjang ma zamiar odrzucić umowę, której celem było zapobieganie przypadkowym starciom tych państw na morzu.
rozwiń zwiń