Nauka

Brakujące fragmenty Kanonu Turyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2009 11:36
Ponoć najciekawszych odkryć można się spodziewać w magazynach muzealnych... to prawda!

Na jednym z kongresów egiptologicznych padło stwierdzenie, że w przyszłych latach jednych z najciekawszych odkryć można się spodziewać w magazynach muzealnych. Jednym z takich odkryć są brakujące fragmenty papirusu znanego pod nazwą Kanonu Turyńskiego bądź Królewskiego Papirusu Turyńskiego (nr 1874).

Papirus został spisany w piśmie hieratycznym za czasów panowania Ramzesa II (1297-1213 p.n.e.), faraona z XIX dynastii, a jest listą królów egipskich spisaną na rewersie papirusu przez samych Egipcjan. Niedawne znalezisko budzi wielkie nadzieje wśród badaczy, gdyż może wnieść nowe informacje do historii starożytnego Egiptu.

Chronologia Egiptu

Chronologia absolutna starożytnego Egiptu opierała się na kilku zachowanych do naszych czasów źródłach historycznych. Dwoma głównymi dokumentami, na podstawie których była ona ustalana, są Kamień z Palermo oraz Papirus z Turynu. Ponieważ oba nie przetrwały w całości, historycy starają się uzupełnić swoją wiedzę na podstawie innych dokumentów. Ważną rolę odgrywają zachowane inskrypcje, jak na przykład lista królewska z Karnaku wyryta na ścianie westybulu świątyni Totmesa III, faraona panującego za czasów XVIII dynastii, a obecnie przechowywana w Muzeum Luwru, czy tzw. Tablica z Abydos pochodząca ze świątyni Setiego I z Abydos, faraona panującego za czasów XIX dynastii.

O istnieniu brakujących fragmentów Kanonu Turyńskiego wiadomo było już od 1959 roku, kiedy to egiptolog Sir Alan Gardiner (1879-1963 ) w publikacji papirusu wspomniał fragmenty niewchodzące w finalną rekonstrukcję, którą można podziwiać na wystawie w Muzeum Egipskim w Turynie.

„To jest jeden z najważniejszych dokumentów w rekonstrukcji chronologii Egiptu pomiędzy I a XVII dynastią” - powiedział dla Discovery News Federico Bottigliengo, egiptolog z Muzeum Egipskiego w Turynie - ”W odróżnieniu od innych list królewskich wymienia wszystkich władców, włącznie z pomniejszymi oraz tych uważanych za uzurpatorów. Ponadto podaje długość panowania w latach, a w niektórych przypadkach nawet w miesiącach i dniach”. Papirus zawiera na przykład spis władców Hyksosów często pomijanych w innych listach królewskich, choć ich imiona nie są zapisane w kartuszach, a dodatkowo w papirusie tym został postawiony przy ich imieniu znak hieroglificzny oznaczający cudzoziemskie pochodzenie.

Historia pewnego papirusu

Dobrze zachowany papirus został zakupiony w 1922 roku w Tebach przez włoskiego dyplomatę, podróżnika i kolekcjonera dzieł sztuki Bernardino Drovettiego (1776-1852). W trakcie transportu do Włoch zabytek uległ jednak zniszczeniu z powodu niewłaściwego sposobu przechowywania. Drovetti zapakował go razem z innymi papirusami do jednej skrzyni i gdy ładunek dotarł do Europy, papirus był w strzępach. W takim stanie Drovetti sprzedał go królowi Sardynii.
Pierwszy raz 48 kawałków udało się poskładać w 1824 roku francuskiemu egiptologowi Jean-Francois Champollionowi (1790-1832), znanemu z odczytania hieroglifów egipskich. Następnie papirusem zajął się uczeń Champolliona, egiptolog Gustavus Seyffarth (1796-1885), który dołożył kolejne sto fragmentów. Jedne z najważniejszych prac zostały podjęte w 1938 roku przez dyrektora muzeum Giulio Farina. Wtedy papirus został umieszczony pomiędzy dwoma szybami, a więc w klasyczny sposób, w jaki przechowuje i eksponuje się papirusy. W 1959 wspomniany już brytyjski egiptolog, Gradiner, zaproponował nieco inne ułożenie fragmentów. Obecnie złożonej Liście Królewskiej brakuje dwóch zasadniczych części: wstępu i zakończenia.
Na ratunek papirusowi

Mimo że lista daje nam rzadką możliwość spojrzenia na egipską świadomość przeszłości, nie może być pełnym źródłem historycznym, gdyż wymaga kompletnej rekonstrukcji oraz wyjaśnienia wielu aspektów zawartych w niej informacji. ”Wielu świetnych naukowców pracowało nad tym papirusem w zeszłym wieku, ale niezgodność co do jego rekonstrukcji pozostała.  Wyliczanie królów nie jest kontynuowane po XVII dynastii. Jesteśmy przekonani, że odzyskane fragmenty pomogą w rekonstrukcji kilku brakujących części, a także dodadzą nowe informacje do egipskiej historii i chronologii. Jest możliwe, że będzie trzeba zmienić kilka dat oraz dodać kilka imion faraonów”, powiedział Bottigliengo.

Niestety papirus znajduje się w bardzo złym stanie. Od kilkudziesięciu lat nie był poddawany restauracji, nie konserwowano także jego zaginionych do niedawna fragmentów. Około roku temu dyrektor Muzeum Brytyjskiego, Neil Mac Gregor, na przyjęciu w Ambasadzie Włoskiej w Londynie zaproponował pomoc w odrestaurowaniu Papirusu Turyńskiego. Następnie Muzeum Brytyjskie zaproponowało Muzeum Turyńskiemu zastosowanie przy Kanonie Turyńskim nowej zawansowanej technologii używanej obecnie przy brytyjskim projekcie mającym na celu konserwację oraz nową publikacje tzw. Papirusów z Ramesseum, odkrytych w latach 1895-6 przez Flidersa Petrie’go (1853-1942 ) w grobowcu z XIII Dynastii na terenie później zagospodarowanym przez świątynię Ramzesa II (Ramesseum). Do Turynu pojechał egiptolog Richard Parkinson, szef wyżej wspomnianego projektu, oraz konserwator Bridget Leach. Według La Stampa, badania Parkinsona nad Kanonem Turyńskim potwierdziły spostrzeżenia Gardinera o brakujących fragmentach. Wówczas to miało nastąpić odkrycie w magazynach muzealnych owych brakujących fragmentów tak poszukiwanych przez Sir Alana Gardinera pół wieku wcześniej. Za pozwoleniem rządu włoskiego Kanon Turyński pojedzie do Muzeum Brytyjskiego, gdzie zostanie poddany szczegółowym studiom, a następnie konserwacji.

(ah)

Na podstawie: LaStampa i Discovery News

Czytaj także

Historia pewnej śpiewaczki

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2009 11:43
W Instytucie Orientalistycznym w Chicago otwarto właśnie niezwykłą wystawę opowiadającą o życiu jednej egipskiej śpiewaczki świątynnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Flinders Petrie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2008 12:03
Egiptolog i archeolog, pionier systematycznej metodologii w nauce archeologicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaginiona armia Kambyzesa

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2009 04:13
Archeolodzy odkryli szczątki 50 000 zaginionych żołnierzy perskiego króla Kambyzesa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Popiersie niezgody

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2009 05:28
Egipskie władze będą domagały się zwrotu słynnego popiersia królowej Nefertiti.
rozwiń zwiń