Nauka

Sensacja w Amazonii

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2009 14:28
Co kryje peruwiańska Puszcza Amazońska?

Peru kojarzy się z archeologią – ale wyżynną. Tymczasem niezbadane archeologiczne skarby kryje położony na północy kraju departament Amazonas. Właśnie odkryto tam ponad 10 tys. skalnych malowideł sprzed 6 tysięcy lat.

Odkryto je dopiero teraz, ponieważ przez setki lat skrywała je przed naukowcami amazońska bujna roślinność. Zieloną zaporę pokonał dopiero archeolog Quirino Olivera wraz z grupą specjalistów.

Przedstawiciele peruwiańskiego dziennika “El Comercio”, który donosi o odkryciu, z powodu pory deszczowej zdołali  dotrzeć tylko na jedno miejsce, w których odkryto malowidła. Stanowisko, o którym mowa, skrywa największą koncentrację prehistorycznej amazońskiej sztuki i nazywane jest Shupcha. Leży niedaleko miasteczka Tambolic w dystrykcie Jamalca (na północny kraju).

Zdaniem Olivery, malowidła prezentują sceny myśliwskie, które podobne są do odkrytych wcześniej przedstawień naskalnych z Toquepala, pochodzących z okresu archaicznego i datowanych na ponad 10 tys. lat. Toquepala to – jak dotąd – najstarsze peruwiańskie malowidła. “Podczas prac, które trwały w ciągu dwóch ostatnich lat, odkryliśmy przedstawienia myśliwskie datowane na 6 tys. lat, zwłaszcza w dystrykcie Lonya Grande. Oprócz tego ostatnio znaleźliśmy malowidła w Shupcha, gdzie również istnieje duża ich koncentracja” – opowiada Olivera.

10 tysięcy figur namalowane zostało przez dawnych mieszkańców Peru w dolinach rzek Marañón i Utcubamba w prowincjach Jaén, San Ignacio (Cajamarca), Bagua i Utcubamba (wszystkie w deppartamencie Amazonas). Do ich stworzenia użyto przede wszystkim czerwieni, brązu, żółci i czerni, są tam również przedstawienia wykonane w bieli. Najczęstszym zwierzęciem na malowidałach jest jeleń - widocznie na niego polowano najczęściej lub miał jakieś specjalne znaczenie.

Olivera wyjaśnia, że datowanie malowideł było możliwe dzięki wyróżnieniu kilku stylów i reprezentatywnych form, które porównano ze znanymi wcześniej rysunkami z miejsc takich jak Toquepala i Lauricocha – te ostatnie stanowiska archeologiczne znadują się jednak na wyżynach.

Najbardziej szczęśliwi ze znaleziska są lokalni mieszkańcy. Burmistrz Tambolic, Martiniano Pérez, już myśli o uruchomieniu centrum turystycznego w tym omijanym przez gości rejonie. Słońce Peru zaświeciło zatem nie tylko dla Machu Picchu?

(ew)

Czytaj także

Nazca znika?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2009 12:26
Ci, którzy jeszcze nie widzieli geoglifów, muszą się spieszyć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie odkrycia w Peru

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2009 07:52
Polscy archeolodzy dokonują w Peru wspaniałych odkryć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe odkrycia w Sipán

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2009 14:18
Grobowiec kapłana–wojownika z kultury Moche pochodzi sprzed 2000 lat.
rozwiń zwiń