Laser -urządzenie, które przekształciło światło w użyteczne i wszechstronne narzędzie, zrewolucjonizowało rozwój nauki i techniki oraz podniosło standard życia miliardów ludzi.
Pierwszy laser (rubinowy) zbudował i uruchomił 16 maja 1960 roku Theodore Maiman.
Naukowcy i inżynierowie cenią lasery, ponieważ jest to narzędzie, dostarczające czystą energię w postaci światła dokładnie tam, gdzie chcemy. Dzięki temu laser jest wykorzystywany w wielu różnych dziedzinach. Jest to o tyle istotne, że bardzo trudno jest skupić w jednym miejscu jakąkolwiek inną energię - na przykład energię elektryczną.
Zastosowanie
Około 50 proc. laserów jest dzisiaj wykorzystywanych w telekomunikacji (nadajniki laserowe przy transmisji światłowodowej, odczyt i zapis informacji na płytach kompaktowych). 25 proc. ma przemysłowe zastosowanie w obróbce materiałów, 6 proc. w medycynie (lasera używa się tu dla "twardej" obróbki tkanek np. cięcia laserowe), 5 proc. w wojskowości (np. ocena odległości od celu, systemy naprowadzające).
Warto podkreślić, że pierwszy laser do zastosowania w okulistyce był opracowany w Polsce w Instytucie Elektroniki Kwantowej Wojskowej Akademii Technicznej.
Gośćmi programu byli: Czesław Radzewicz - Narodowe Laboratorium Technologii Kwantowych, Henryk Fiedorowicz - Zespół Oddziaływania Promieniowania Laserowego z Materią WAT i dr Yuriy Stepanenko - Centrum Laserowe w Instytucie Chemii Fizycznej PAN.
Prowadziła Dorota Truszczak
(łk)