Nauka

Świat bezpieczniejszy o minutę

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2010 11:50
Światowi eksperci cofnęli o minutę tak zwany Zegar Zagłady.

Na świecie zmalało zagrożenie wojną atomową. Takiego zdania są światowi eksperci, którzy cofnęli o minutę tak zwany Zegar Zagłady.

Zegar Zagłady to wskaźnik zagrożenia wojną jądrową oraz innymi czynnikami, mogącymi doprowadzić do unicestwienia ludzkości. Urządzenie, które wymyślono na Uniwersytecie Chicagowskim, działa od 55 lat. Jeśli wskaże północ, będzie to oznaczało koniec cywilizacji.

Przez ostatnie dwa lata zegar pokazywał godzinę 23:55; w styczniu 2007 roku zagrożenie wzrosło ze względu na prowadzony przez Iran program nuklearny oraz zmiany klimatyczne.

Teraz zarządzający Zegarem badacze z Biuletynu Naukowców Atomowych cofnęli dużą wskazówkę o minutę i urządzenie pokazuje za sześć dwunastą.

Eksperci dodają, że choć sytuacja nieco się poprawiła, takie kraje jak Stany Zjednoczone, Rosja, Indie, Chiny czy Brazylia oraz Unia Europejska muszą zrobić jeszcze bardzo dużo w kwestii zagrożenia nuklearnego czy globalnego ocieplenia.

W najbezpieczniejszych okresach zegar pokazywał 23:43, w momencie nawiększego zagrożenia - w 1953 roku - na Zegarze Zagłady była za dwie dwunasta.

Czytaj także

Londyn: zwrot o 180 stopni w polityce atomowej

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2009 15:30
Brytyjski rząd chce zbudować 10 nowych elektrowni atomowych, które w ciągu 15 lat zastąpią większość istniejących siłowni. Udział sektora nuklearnego w bilansie energetycznym Wielkiej Brytanii ma wzrosnąć dwukrotnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Iran: atom już wkrótce

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2009 08:45
Iran prowadzi badania nad ostatnim elementem, potrzebnym do budowy bomby atomowej - tak wynika z dokumentów wywiadowczych, do których dotarł brytyjski dziennik "The Times".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elektrownie atomowe w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2010 06:23
Będzie całkowicie bezpieczna, nie grozi nam powtórka z Czarnobyla - zapewniają eksperci. W 2020 roku w Polsce ma powstać pierwsza elektrownia atomowa. Jednak, aby w tym terminie uruchomić siłownię, trzeba się pospieszyć z wyborem lokalizacji i typu reaktora, ogłoszeniem i rozstrzygnięciem przetargu.
rozwiń zwiń