W piątek, w 102. dniu po operacji, zostali wypisani do domów. Tam też będą mogli czekać na transplantację.
Operację wszczepienia nowoczesnych amerykańskich urządzeń wspomagania niewydolnego serca specjaliści z Zabrza przeprowadzili w grudniu. Po opuszczeniu szpitala pacjenci zostali skierowani na czterotygodniową rehabilitację do Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji w Reptach Śląskich. Właśnie z niej wrócili.
"W 102. dniu po wszczepieniu pompy wirowej, zostali wypisani i pojechali do domu" - powiedział kardiochirurg z zabrzańskiego ośrodka dr Jerzy Pacholewicz. Pacjenci poddani operacji to mężczyźni w wieku 63 i 52 lat. Jeden jest mieszkańcem woj. śląskiego, drugi pochodzi z okolic Torunia, pozostanie pod opieką Instytutu Kardiologii w Warszawie.
Nie doczekaliby transplantacji
Jak mówią specjaliści, wszczepione im urządzenia są swoistym "pomostem do transplantacji". Pacjenci ci trafili do ŚCCS z ciężką niewydolnością serca. Zostali zakwalifikowani do przeszczepu, ale z uwagi na małą liczbę dawców narządów nie doczekaliby transplantacji.
"Dzięki tej pompie żyją, mają się dobrze i będą mogli funkcjonować poza szpitalem" - podkreślił dr Pacholewicz.
Kabel z klatki piersiowej
Pompa Heartware ma wielkość baterii R20 jest w pełni wszczepialna do klatki piersiowej, z której wychodzi tylko kabel łączący ją z ważącym ok. 1,4 kilograma urządzeniem zasilającym i sterującym. Pompa ma wydajność od 6-10 litrów krwi na minutę, więc może całkowicie przejąć funkcję komory serca.
Dziedzictwo Religi
Jak przypomniał dr Pacholewicz, program mechanicznego wspomagania krążenia jest w Polsce rozwinięty dzięki prof. Zbigniewowi Relidze. Specjaliści z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii z Zabrzu (FRK) opracowali system POLCAS, składający się z wszczepianych w klatkę piersiową poliuretanowych komór oraz zewnętrznej jednostki napędu pneumatycznego, w postaci ok. metrowej wysokości szafki na kółkach. Taka budowa skutkuje m.in. tym, że osoby wspomagane przez ten system nie mogą opuszczać szpitala.
Nowe pompy wirowe
Aby przyspieszyć dostęp polskich pacjentów i specjalistów do najnowocześniejszych na świecie rozwiązań mechanicznego wspomagania, zapadła decyzja o zakupie czterech pomp wirowych Heartware dla ŚCCS i Instytutu Kardiologii w Warszawie. Środki na te urządzenia (każde z nich kosztuje 350 tys. zł) przekazało Ministerstwo Zdrowia w ramach Programu Wieloletniego Polskie Sztuczne Serce, którego koordynatorem jest FRK.
"Jeżeli Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia w przyszłym roku wyasygnują, czy stworzą procedurę wszczepienia pompy wirowej, wówczas będziemy mogli uratować więcej chorych" - zaznaczył dr Pacholewicz.
Pompę można ładować nawet w samochodzie
Pompa Heartware może wspomagać lewą komorę serca chorego od kilkunastu miesięcy do kilku lat. Ciekawostką jest wykonany z tytanu wirnik pompy, który jest zawieszony w polu magnetycznym bez udziału łożysk mechanicznych.
Zestaw umożliwia pacjentowi zasilanie i ładowanie zewnętrznych baterii pompy z sieci i z gniazdka zapalniczki samochodowej. Dotychczas wszczepiono na całym świecie nieco ponad 200 takich pomp, a najdłużej prowadzone wspomaganie trwa ponad trzy lata.
ag, PAP