Nauka

50-lecie Kampinosu

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2009 11:38
Kampinoski Park Narodowy skończył 50 lat.

Kampinoski Park Narodowy skończył 50 lat. Rozpoczęły się uroczystości z tym związane.

Niezwykły, bo położony tuz przy największym mieście Polski – Warszawie – Kampinoski Park Narodowy założony został 16 stycznia 1959 roku.

Park obejmuje tereny Puszczy Kampinoskiej, pozostałości Puszczy Mazowieckiej w pradolinie Wisły. Osadnictwo w tym rejonie zaczęło się na dobrą sprawę dopiero w XVII wieku, stopniowo zmniejszając zasięg bezcennego lasu. – Ten park nie ma swojego odpowiednika w Europie – mówił na specjalnej konferencji prasowej Jerzy Misiak, dyrektor KPN. – Jest to jeden z najlepiej zachowanych kompleksów wydm śródlądowych, które przecinane są bagnami.

Wydmy, jakie powstały w pradolinie Wisły i obszary bagienne są najbardziej charakterystycznymi elementami tutejszego krajobrazu. Oczywiście, obecność tak różnych od siebie środowisk sprzyja różnorodności świata roślin i zwierząt. Bagna porośnięte są roślinnością łąkową. Najczęściej spotykanym w Puszczy Kampinoskiej zespołem leśnym jest kontynentalny bór sosnowy, rośnie tam również duża ilość dębów.

W borze schronisko znajduje wiele gatunków zwierząt -  wśród nich łosi, bobrów oraz rysiów. Obszar parku został także uznany przez Parlament Europejski za ostoję ptaków o randze europejskiej.

(ew)

Więcej na https:\/\/www.kampinoski-pn.gov.pl/

Czytaj także

Polska pustynia zanika

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2007 09:37
Niepewna przyszłość Pustyni Błędowskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska – kraj kwitnącej jabłoni

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2008 12:00
Polska na wiosnę zamienia się w sad pełen kwitnących drzew owocowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Ziemi po raz 40.

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 14:24
ONZ ustanowiło rok 2010 Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arka Borneo

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2010 12:58
Żaba bez płuc, ślimak bez skorupki, który strzela w partnerkę „miłosnymi strzałkami”, najdłuższy patyczak to niektóre ze 123 nowych gatunków odkrytych na Borneo.
rozwiń zwiń