Nauka

Czekając na Synthię

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2009 11:09
Czy sztuczna żywa komórka pojawi się w 2010 roku?

Synthia to syntetyczna bakteria – pierwszy żywy organizm stworzony przez człowieka. Ma pojawić się w 2010 roku.

Entuzjaści sztucznego życia pokładają swoje nadzieje, a jakże, w Craigu Venterze, pionierze genomiki, który prace nad sztucznym zyciem rozpoczął już dwa lata temu. „Synthia” to nazwa obmyślonego przez niego gatunku, którego kod genetyczny to po prostu minimum niezbędne do podtrzymania procesów życiowych. DNA Synthii ma bazować na genach mikroba Mycoplasma genitalium.

Venter ogłosił stworzenie syntetycznego genomu M. genitalium już w styczniu 2008 (PRZECZYTAJ I POSŁUCHAJ >>>) Już kilka miesięcy wcześniej ekipa Ventera zaprezentowała mechanizm przeszczepiania DNA do żywej komórki. Taki "genetyczny przeszczep" miał być ostatnim krokiem przed stworzeniem całkowicie sztucznego życia. Wydało się, że Synthia pojawi się wkrótce potem – ale na tym urwał się ciąg ogłoszeń z laboratoriów Ventera. Kontrowersyjny naukowiec wciąż nie ogłasza jej stworzenia.

Okazało się, że zadanie jest bardziej skomplikowane niż się wydawało. Przede wszystkim ekipa Ventera zmaga się teraz z obronnymi mechanizmami komórki, która niechętnie przyjmuje cudzy genom, broniąc się specjalnymi enzymami typu „znajdź i zniszcz”.

Inni badacze pracują tymczasem nad alternatywnymi metodami utworzenia sztucznego życia – całkowicie syntetycznego. George Church z Uniwersytetu Harvarda ogłosił już, że jego ekipa stworzyła sztuczny rybosom – komórkową fabrykę białek. W 2010 Church i jego koledzy planują wejść o stopień wyżej i skłonić sztuczne rybosomy do samoreplikacji. Do sztucznej komórki droga jest jednak jeszcze daleka.

(ew)

Zobacz więcej na temat: białko DNA
Czytaj także

Odzyskał wzrok dzięki komórkom macierzystym

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2009 19:04
38-letni Brytyjczyk, który stracił wzrok w bójce, całkowicie go odzyskał po eksperymentalnej terapii z zastosowaniem komórek macierzystych.
rozwiń zwiń