Nauka

Jeszcze dokładniejszy MRI

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2009 10:35
Nowy spektrometr pozwala zajrzeć jeszcze głębiej w strukturę materii

Obrazowanie magnetycznym rezonansem jądrowym jest metodą stosowaną dziś już powszechnie w diagnostyce medycznej. Metoda ta pozwala wizualizować i badać strukturę tkanek ludzkiego organizmu z dokładnością rzędu ułamków milimetra. Nowy spektrometr MRI zbudowany w IBM pozwala zajrzeć jeszcze głębiej w strukturę materii – możliwe będą skany z dokładnością pojedynczych nanometrów.

Na początku mała dygresja – skrót MRI rozwija się jako „obrazowanie rezonansem magnetycznym”, należy jednak pamiętać, że u podstaw tej metody leży zjawisko magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR). Słowo „jądrowy” zostało usunięte z nazwy na skutek... strachu społeczeństwa przed tą nazwą. Jak widać jednak nie wszystko co „jądrowe” musi być od razu szkodliwe czy śmiercionośne.

Idea spektrometrii magnetycznego rezonansu jądrowego polega na umieszczeniu badanego materiału w zewnętrznym polu magnetycznym i badaniu abrosbcji fal elektromagnetycznych o częstotliwości megaherców przez jądra atomowe. Oprócz wielu informacji o własnościach magnetycznych badanej substancji NMR zastosowany w diagnostyce do tomografii umożliwia „prześwietlenie” ludzkiego organizmu. Metoda ta jest bezinwazyjna oraz, w przeciwieństwie do prześwietlania promieniowaniem X, całkowicie bezpieczna pod względem radiacyjnym.

Naukowcy i technicy z firmy IBM stworzyli ostatnio nowy typ spektrometru MRI umożliwiający badania z niespotykaną dotąd rozdzielczością. Było to możliwe w oparciu o nową technikę mikroskopii sił magnetycznego rezonansu jądrowego (MRFM) umożliwiającą detekcję bardzo małych sił magnetycznych. W zbudowanym urządzeniu zaimplementowano także system trójwymiarowej wizualizacji uzyskiwanych obrazów.

Pierwsze badania przeprowadzono na próbce wirusa mozaiki tytoniowej, którego średnica wynosi około 18 nanometrów. Uzyskane obrazy miały rozdzielczość rzędu 4 nm. Dużą zaletą, oprócz dokładności, jest także specyficzność chemiczna umożliwiająca odróżnienie składników w próbce oraz nieinwazyjność pozwalająca na na badanie delikatnych próbek organicznych.

Marcin Perzanowski

Zobacz więcej na temat: firma ibm medycyna
Czytaj także

Znamy tegorocznych noblistów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2007 10:05
Nagrody Nobla ustanowił swoim testamentem Alfred Nobel, szwedzki wynalazca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magnetyczne zabezpieczenia leków

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2008 12:03
Do walki z podrobionymi lekami przystąpili chemicy i inżynierowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nanoświat w służbie medycyny

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2008 10:37
Nanotechnologia może pomóc nie tylko w zabezpieczaniu medykamentów, ale także w medycynie jako takiej.
rozwiń zwiń