Nauka

Pingwin wyśpiewa przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2010 13:00
Głos pingwina mówi dużo o tym, jakim będzie ojcem.

Samice pingwinów wsłuchują się w dźwięki wydawane przez samców podczas godów.

Nowe badania wykazały, że głos pingwinów ujawnia, jak tłusty jest osobnik. Samce „przy kości” są pożądane, ponieważ dodatkowy tłuszcz oznacza, że mogą wysiadywać jaja pary bez potrzeby wędrówek w poszukiwaniu jedzenia. - Chude pingwiny nie mają takiej zdolności - wyjaśnia autorka badania, Dianne Brunton z Massey University w Nowej Zelandii.

Pingwiny z gatunku Adeli, zamieszkujące Antarktydę, wychodzą na ląd tylko na kilka miesięcy podczas lata, aby wykarmić swoje potomstwo. Samce w ramach zalotów wyśpiewują serenadę – a dokładniej serię chrypliwych treli i skrzeków. - Ich wezwania nie są muzyką, brzmią raczej jak skrzyżowanie osła i popsutego samochodu - mówi współautorka badań Emma Marks z University of Auckland w Nowej Zelandii.

Po wyborze najtłustszego pingwina samica składa dwa jaja, które zostawia pod opieką samca, a sama wraca do morza. Przez pierwsze dwa tygodnie tata-pingwin buduje swoją masę, aby całkowicie poświęcić się wysiadywaniu jaj i nie musieć przerywać tej czynności dla jedzenia. Zużywając w tym celu zapasy swojego tłuszczu, pingwin może stracić ponad 20 procent swojej masy podczas jednego sezonu letniego.

Okazało się, że godowe skrzeki mogą pomóc samicom wybrać ojca dla swojego potomstwa. - Wiemy, że samice mają pewne preferencje co do samców. Jednak nie wiedzieliśmy, jakie cechy samca decydują o tym wyborze - powiedział Brunton. Naukowcy przez trzy miesiące zważyli tuzin samców i zarejestrowali ich godowe okrzyki. Odnotowali również z jakim skutkiem samce zalecały się do samic i jak radzili sobie z opieką nad potomstwem. Odkryli, że stała częstotliwość najdłuższej partii ich "śpiewu" najlepiej przewiduje, że będą dobrymi ojcami.

Samce ze stałą tonacją głosu były szybciej "rozchwytywane" przez samice. Charakteryzowała je również większa masa ciała i lepsza opieka nad potomstwem. Naukowcy podejrzewają, że duża zawartość tłuszczu w organizmie osobnika stabilizuje jego głos.

Czytaj także

ZOOLOGIA: Mistrzowie na bezdechu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2007 19:57
Pingwiny cesarskie rekordowo radzą sobie bez tlenu
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pingwin Giampaolo, Alberto, a może Vincenzo?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2010 17:31
Pierwsza bramka zdobyta przez Włochów w rozpoczynających się 11 czerwca mistrzostwach świata w RPA jest szczególnie oczekiwana w ZOO w Turynie.
rozwiń zwiń