Nauka

Lekarze podsumowują batalię z AIDS

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2010 10:00
W Wiedniu 20 tysięcy lekarzy podsumowuje osiągnięcia w walce z AIDS.

Przegląd osiągnięć medycznych w walce z AIDS - to jeden z tematów wiedeńskiej konferencji, w której bierze udział 20 tysięcy lekarzy, pracowników opieki zdrowotnej, biznesmenów i pacjentów. Według specjalistów, najnowsze badania napawają optymizmem.

W fazie testów znajduje się eksperymentalny preparat przeciw HIV, zmniejszający ryzyko zakażenia o 30 procent. Amerykańscy naukowcy odkryli z kolei dwa przeciwciała, które miałyby chronić ludzki organizm przed HIV. Lekarze uprzedzają jednak, ze zanim powstanie szczepionka, trzeba przeprowadzić wiele testów klinicznych, a na to brakuje pieniędzy. Nakłady na badania spadły w ostatnim czasie o 10 procent.

Nadzieją jest również stosowanie leków przeciwwirusowych, które mogą ograniczać liczbę nowych zakażeń. Takie badania prowadzą naukowcy z Kanady. Na razie na każdych stu leczonych pacjentów liczba nowych zakażeń spada o 3 procent.

Niepokojące informacje ujawnił przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia Gottfierd Hiernschal. Ponad 100 tysięcy dzieci rocznie zaraża się wirusem HIV podczas ciąży matki. Każde nowo narodzone dziecko powinno być zatem testowane na HIV najpóźniej do 6 tygodnia życia. Ponieważ takie testy wymagają specjalnej aparatury, wykonuje się je sporadycznie, a jedna trzecia zakażonych dzieci umiera przed ukończeniem pierwszego roku życia.

Czytaj także

Drzewo genealogiczne HIV

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2007 22:35
Naukowcy odtwarzają drogi rozprzestrzeniania się różnych wariantów wirusa HIV
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa odmiana HIV

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2009 10:45
Po raz pierwszy stwierdzono, że ludzie mogą zarażać się od goryli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Afrykańska szczepionka

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2009 15:01
Nowa, najbardziej skuteczna szczepionka na HIV.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wątpliwie przełomowa

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 10:13
Nowa szczepionka na AIDS może nie być tak skuteczna, jak sądzono.
rozwiń zwiń