Nauka

Złapali antymaterię

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 12:40
Naukowcy z CERN po raz pierwszy w historii pochwycili trwałe cząstki antymaterii. To pierwszy krok do stworzenia napędu jak ze Star Treka?
LHC i CERN z lotu ptaka
LHC i CERN z lotu ptakaFoto: CERN/Press Office Photo Selection

Wracając na ziemię – korzyści z przełomowego odkrycia mogą być bardzo duże. Moc antymaterii jest szacowana na 100 razy większą niż moc bomby wodorowej o tej samej masie.

Bomby wodorowe maja tylko (!) 1 proc. skuteczności jeżli chodzi o konwersję masy na energię (wynika to ze słynnego równania Einsteina). Kiedy jednak antymateria spotka się z materią, w 100 proc. przemienia się w energię. Mówiąc krótko: to najpotężniejsze źródło energii we Wszechświecie.

Istnienie antymaterii zostało przewidziane teoretycznie przez fizyka Paula Diraca, który nawet zdobył za to Nobla w 1933 roku. Antymateria przypomina „zwykłą” materię, ale ma przeciwny ładunek: anty-elektron jest tam naładowany pozytywnie, a anty-proton niesie ładunek ujemny. Anty-wodór to zatem anty-elektron krążący wokół anty-protonu.

Anty-elektrony umiemy już produkować od dawna. Mogą być tworzone poprzez rozkład radioaktywny. Nie bójmy się także, że teraz wszystko wybuchnie. Anty-atomy są tworzone w CERN od 1995 roku, ich „żywot” był dotąd jednak bardzo krótki – szybko anihilowaly je „normalne” atomy. Tym razem spacjalistom z CERN udało się uchwycić w pułapkę magnetyczną 38 atomów anty-wodoru na około 1/10 sekundy. W fizyce cząstek to bardzo długi okres!

Obecne osiągnięcie CERN to prawdziwy kamien milowy. Ale to nie znaczy, że jutro nieodpowiedzialni politycy dostaną w swoje ręce bomby z anty-materii. Do utworzenia większych fragmentów trwałej anty-metrii będziemy potrzebowali jeszcze dekad badań. Potem ktoś będzie musiał trzymać ją pod kluczem. Jeżeli zaś chodzi o napęd, to Star Trek dzieje się w XXIII wieku. Wygląda na to, że mamy jeszcze troche czasu.

(ew)

Posłuchaj specjalistów z CERN (jęz. angielski):

Zobacz więcej na temat: CERN paula
Czytaj także

Co po LHC?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2009 13:05
Przedstawiamy naukowe możliwości i trwające już prace nad nowymi zderzaczami cząstek. Jeszcze potężniejszymi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czarne dziury w LHC są możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2010 13:51
Rozwiązanie równań pola Einsteina dowodzi, że powstanie czarnych dziur w CERN jest możliwe!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piękna antymateria w eksperymencie LHCb

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2010 12:40
Zaobserwowano rozpad mezonu pięknego - jest przełom w badaniu antymaterii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W poszukiwaniu zaginionej antymaterii

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2010 13:50
Polscy naukowcy próbują wyjaśnić, dlaczego przy Wielkim Wybuchu powstała dysproporcja między materią, a antymaterią.
rozwiń zwiń