Nauka

Spacer rozrusza twój mózg

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2011 11:00
Czterdziestominutowy spacer kilka razy w tygodniu pomaga w walce z otępieniem mózgu. Tę dawną hipotezę potwierdzają szczegółowe badania przeprowadzone w USA.

Eksperyment trwał rok. Zespół profesora Kirka Ericksona z Uniwersytetu w Pittsburghu podzielił 120 ochotników w wieku 60 lat i więcej na dwie grupy. 

Zadaniem pierwszej było spacerowanie po określonej ścieżce przez 40 minut, trzy razy w tygodniu. Druga grupa wykonywała ćwiczenia na rozciąganie i uspokojenie. Przy okazji wszystkim prześwietlano mózgi: na początku, w połowie i na końcu testu. 

Okazało się, że u tych, którzy spacerowali, o dwa procent powiększył się hipokamp czyli ośrodek odpowiadający za pamięć. U tych, którzy nie wychodzili na przechadzkę, hipokamp skurczył się o 1,5 procent. Rezultaty prześwietleń potwierdziły także testy dotyczące zapamiętywania. Naukowcy podkreślają, że regularny spacer jest tanią i skuteczną metodą utrzymywania mózgu w dobrej kondycji.

To szczególnie ważne w społeczeństwach zachodnich, które szybko się starzeją i liczba osób z otępieniem może podwoić się w ciągu najbliższych 20 lat. Wyniki badań zamieszcza tygodnik Amerykańskiej Akademii Nauk (PNAS).

(iar)

Zobacz więcej na temat: ćwiczenia USA zdrowie
Czytaj także

Poruszaj myślą

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 15:30
Przełom – wyizolowano sygnały z mózgu, które są odpowiedzialne za sterowanie ruchem ciała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sok z buraków jest dobry dla mózgu

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 06:20
Pół litra soku z buraków wypijane codziennie poprawia krążenie krwi w mózgu, przez co może hamować rozwój demencji w starszym wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec z zapaleniem opon mózgowych

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2011 10:15
Brytyjscy naukowcy opracowali szczepionkę na meningokokowe zapalenie opon mózgowych typu B.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zielona herbata kontra Alzheimer

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 10:45
Regularne picie zielonej herbaty chroni mózg przed Alzheimerem i innymi formami starczej demencji - twierdzą naukowcy z Newcastle i Dundee.
rozwiń zwiń