Nauka

Walczą o lepsze leczenie schizofreników

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2011 02:00
Rozpoczęła się druga edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Droga do siebie" dotycząca schizofrenii i choroby afektywnej dwubiegunowej.
Walczą o lepsze leczenie schizofreników
Foto: SXC

 W ramach programu 16 organizacji pozarządowych z całej Polski działających na rzecz osób chorych psychicznie zainauguruje cykl warsztatów dla rodzin i pacjentów.

Organizatorzy programu przekonywali na konferencji prasowej w Warszawie, że tak zwane trójprzymierze terapeutyczne czyli współpraca chorego, lekarza i rodziny jest kluczem do sukcesu w leczeniu.

Profesor Bogdan de Barbaro z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego podkreślił, że brak współpracy rodziny powoduje zerwanie leczenia przez chorego i nawrót choroby.

- Jeżeli uda się to trójprzymierze, to wtedy ryzyko nawrotu choroby jest znacznie mniejsze, a brzemię rodziny słabsze, więc to jest powód - chciałoby się powiedzieć - i etyczny i merytoryczny - zaznaczył profesor.
Piotr Chuchler, prezes Stowarzyszenia Rodzin na Rzecz Zdrowia Psychicznego "Dla Rodziny" uważa, że każdy z elementów tego Trójprzymierza jest równie ważny, zarówno współpraca chorego, rodziny jak i lekarza.

- Chory i rodzina to taki system naczyń połączonych, dobro jednego wpływa na dobro drugiego, jeśli jedno ogniwo jest słabsze, drugi też kuleje, przejmuje obowiązki tego słabszego - podkreślił.

Według szacunkowych danych w Polsce na schizofrenię i chorobę afektywną dwubiegunową cierpi co najmniej milion osób.

(ew/iar)

Czytaj także

Schozofrenia ma podłoże genetyczne

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2009 09:36
Schizofrenia ma przede wszystkim podłoże genetyczne - wynika z najnowszych badań ekspertów ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Schizofrenia w prezencie od taty

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 10:15
Wiek ojca może mieć związek z ryzykiem schizofrenii u dziecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neurony chore na schizofrenię

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 12:00
Naukowcy z USA stworzyli idealny model komórkowy do badania schizofrenii; metodę oraz wyniki swojej pracy opisali na łamach pisma "Nature".
rozwiń zwiń