Nauka

Prehistoryczne cmentarzysko sprzed 10 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2011 06:00
Odkrycia dokonano na stanowisku w pobliżu miasta Condobolin nad rzeką Lachlan, położonego w środkowo-zachodnim regionie australijskiego stanu Nowa Południowa Walia.

Jak poinformował Phil Purcell, archeolog z Biura Środowiska i Dziedzictwa Nowej Południowej Walii, odkryte na cmentarzysku ludzkie kości pochodzą sprzed co najmniej 10 tysięcy lat, na co wskazuje stopień zaawansowania procesu ich fosylizacji.

Lokalizacja odkrytego cmentarzyska w pobliżu pradawnego koryta rzeki Lachlan sugeruje, że znalezisko może być znacznie starsze.

To ciekawe znalezisko, ponieważ nie znamy zbyt wielu cmentarzysk z tak wczesnego okresu.

Wcześniejsze badania poprzedniego koryta rzeki wykazały, że Lachlan - będąca dopływem Murrumbidgee - doprowadzała starym korytem wodę ze swoich źródeł w Wielkich Górach Wododziałowych jeszcze 25 tysięcy lat temu.

Zdaniem naukowców, istnienie prehistorycznych ludzkich siedlisk na brzegach zasobnej w wodę rzeki jest bardzo prawdopodobne.

aj, ew

Zobacz więcej na temat: Australia Walia
Czytaj także

Tajemnicze szkielety z Peru

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2008 12:09
Archeolodzy odkryli kolejne szczątki nieopodal Machu Picchu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cmentarzysko ludzi i węży sprzed 6 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2009 11:47
Odkrycia dokonano w Górach Świętkorzyskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biali Chińczycy sprzed 4000 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2010 02:06
Pośrodku wysuszonej pustyni Takla Makan na północy Tybetu (dziś autonomiczny rejon Xingjang) chińscy archeolodzy odnaleźli niezwykły cmentarz. Ludzie, którzy go stworzyli, zmarli 4000 lat temu, ale ich ciała zachowały się znakomicie do dzisiaj.
rozwiń zwiń