Nauka

Gazoport Świnoujście: wydobyto fragment tajemniczej łodzi

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2011 11:50
Budowa gazoportu w Świnoujściu przynosi pierwsze rezultaty. Na razie archeologiczne. Dębowy fragment dziobu łodzi wydobyli nurkowie-saperzy z dna Bałtyku przy budowie Gazoportu w Świnoujściu.

1,5 metrowa dziobnica leżała ona dnie morza na głębokości ok. siedmiu metrów. Element został przewieziony do Muzeum Narodowego w Szczecinie, gdzie poddany będzie konserwacji i szczegółowym badaniom.


O znalezisku poinformowała Paulina Kubacka z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie. - To bardzo cenne znalezisko. Nieczęsto znajduje się elementy starych drewnianych łodzi - powiedziała Kubacka.

Drewno dębowe było przed wiekami bardzo cenione, tak, że wydobywano rozbite łodzie i drewno z nich używano do budowy kolejnych jednostek lub np. domów.


Nie Wikingów i nie Słowian


- Odnaleziony fragment łodzi nie przypomina żadnych znanych nam dziobnic. Różni się od tych z łodzi Wikingów czy wczesnośredniowiecznych słowiańskich. Po ustaleniu wieku znaleziska będzie łatwiej określić typ i miejsce powstania łodzi – powiedziała Kubacka. Dodała, że na dziobnicy są ślady metalowych gwoździ.


Dziobnica ma być przebadana metodą węgla C14 i przez specjalistów od dendrochronologii, nauki określającej wiek drewnianych obiektów po analizie przyrostów rocznych słojów drzewa.


(ew/pap)

Czytaj także

Aleksandria przez szklaną szybkę

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2008 08:02
Wkrótce będzie można podziwiać podwodne skarby Aleksandrii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Schleswig-Holstein sfilmowany

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2008 11:03
Polscy nurkowie odnaleźli i sfilmowali wrak pancernika Schleswig-Holstein.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego zatonęła Mary Rose?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2008 14:15
Tylko trzydziestu ludzi z liczącej 415 osób załogi przeżyło tragedię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Frachtowiec na gazie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2010 07:00
Na trasie Gazociągu Północnego u północno-wschodnich wybrzeży Niemiec nurkowie natrafili na wrak frachtowca z drugiej połowy XVIII wieku.
rozwiń zwiń